Európai Gyógyszerügynökség: Lehet összefüggés a trombózisos esetek és az AstraZeneca vakcinája között

nlc | 2021. Április 07.
A vérrögképződés esetleges veszélyét fel kell tüntetni a vakcina nagyon ritka mellékhatásaként, és erre figyelmeztetni kell az egészségügyi dolgozókat, valamint a beoltottakat is.
Ezek lehetnek az AstraZeneca vakcina mellékhatásai

A vizsgálatok szerint lehetséges az összefüggés a vérrögképződéssel összefüggő rendellenességek korábban jelzett nagyon ritka esetei és az AstraZeneca gyógyszergyár koronavírus elleni oltóanyaga között, a vakcina előnyei azonban továbbra is felülmúlják a lehetséges mellékhatások kockázatait – közölte az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) szerdán.

Az Európai Unió gyógyszerfelügyeleti hatóságának szerepét betöltő amszterdami székhelyű ügynökség közleményében kiemelte: a brit-svéd gyógyszergyártó és az Oxfordi Egyetem Vaxzevria névre keresztelt oltóanyaga esetében a vérrögképződés esetleges veszélyét fel kell tüntetni a vakcina nagyon ritka mellékhatásaként, illetve fel kell hívni az egészségügyi dolgozók és a beoltottak figyelmét arra, hogy az oltást követő két hétben vérrög képződhet a szervezetükben. Hozzátették, az AstraZeneca vakcinája biztonságos, és hatékonyan képes megelőzni a koronavírus okozta betegséget, csökkenti a kórházi kezelés és halálesetek kockázatát.

Az EMA tájékoztatása szerint az Európai Gazdasági Térség országaiban és Nagy-Britanniában több mint 25 millió embert oltottak be AstraZeneca-vakcinával, és mindössze 62 esetben számoltak be agyi, 24 további alkalommal pedig a belső szerveket érintő torombózisról, és közülük 18-an vesztették életüket.

Emer Cooke, az EMA igazgatója az eredményeket ismertető sajtótájékoztatóján elmondta, az eddig jelentett trombózisos esetek többségében 60 év alatti nők voltak az érintettek, de a rendelkezésre álló adatok alapján végzett vizsgálat nem állapította meg, hogy bizonyos életkorú vagy nemű betegek hajlamosabbak lennének a vérrögképződésre, ahogy korábbi betegségek sem jelezhetik a kockázatot előre. 

Az uniós gyógyszerügynökség vizsgálatot folytat a vérrögképződéses esetek, illetve az uniós használatra engedélyezett valamennyi vakcina, köztük a Pfizer–BioNTech, a Moderna és a Johnson & Johnson oltóanyagai esetleges mellékhatásainak kiderítésére is. 

(via MTI/hvg.hu)

Az AstraZeneca svéd-brit gyógyszergyártó cég egyik központja a Maryland állambeli Gaithersburgben 2021. április 5-én. (Fotó:
MTI/EPA/Jim Lo Scalzo)

Legfrissebb hírek a koronavírus elleni vakcinákról:

Exit mobile version