Az elmúlt években rengetegszer lehetett hallani arról, hogy mi lenne akkor, ha átlagosan nem heti öt napból állna a munkahét, hanem azt egy kicsit megkurtítanánk, mondjuk lehetne akár négy napos is. Egyre több cég tett vele egy próbát, majd minden megváltozott, amikor jött a koronavírus, a pandémia miatt ugyanis sok vállalatnál kényszerből kellett csökkenteni a munkaórák számát, például Németországban is bevezették a kurzarbeitot, vagyis a rövidített munkaidőt mint lehetőséget.
A kevesebb munkaórának sajnos most nehéz tiszta szívvel örülni, más körülmények között viszont nyilván nem ez lenne a helyzet. Hogy mi lesz a koronavírus-járvány után azt egyelőre nehéz megmondani, de valószínűleg a nyolcórás munkahét sokáig nem lesz még opció, bár egy 2019-es kutatás szerint ez is elég ahhoz, hogy érezzük a munka előnyeit, már ami a mentális egészségünket és a jólétünket illeti, írja a LadBible.
Az előbb említett kutatás a Social Science & Medicine című folyóiratban jelent meg, és szerzői egy olyan felmérés adatait használták fel hozzá, amiben több mint 80 ezer ember vett részt. „Már a munkaórák alacsony száma (heti 1 és 8 óra között) is jó hatással van azok lelki és mentális állapotára, akik korábban munkanélküliek, gazdaságilag inaktívak voltak. Az eredmények azt sugallják, hogy nincs egyetlen olyan optimális munkaidő-szám, amelynél a jólét és a mentális egészség a legmagasabb – a legtöbb munkavállalói csoport esetében a jólét alig változott a legalacsonyabb (1-8 óra) és a legmagasabb között” – írják a tanulmány készítői.
Hozzátették, ezek az eredmények hasznosak lehetnek a jövőre nézve, segíthetnek a munka világát érintő politikai, társadalmi és céges döntésekben, például egy lehetséges utat mutatnak azok számára, akiknek az iparágában a gépesítés miatt egyre kevésbé lesz igény az emberi munkaerőre, a munkaadók számára ugyanis opció lehet az is, hogy inkább a munkaidőt, és nem a betöltendő állások számát csökkentik.
A rövidebb munkahét a jövő?
- Finnországban is jöhet a négynapos munkahét
- A Microsoft kipróbálta a négynapos munkahetet – és bevált
- Bevezeti a négynapos munkahetet egy cég, annyira bejött nekik a próbaidőszak