A királyság már januárban kapott 150 ezer AstraZeneca vakcinát Indiától, de miként azt a 444 írja, két hónapot mégis vártak a beadással, mivel a szerzetestanács úgy vélte, a csillagok állása március végén kedvezőbb lesz. Amikor eljött az idő, oltani kezdtek, és alig több mint két hét alatt beoltották szinte a teljes felnőtt lakosságot.
Bhután földrajzi adottságai (a Himalájában fekvő országról van szó) nem a legideálisabbak egy oltási kampány lefolytatására, és ahogy a legtöbb országban, itt is benne volt a pakliban, hogy nem mindenki lesz vevő a vakcinára.
A szerzetesek döntése alapján végül elsőként egy majom évében született, harmincéves nőt, Ninda Demát oltottak be az asztrológiai szempontból legalkalmasabbnak tartott időben, március 27-én, reggel fél tízkor. A vakcinát ünnepélyes keretek között adta be neki egy nővér, aki szintén a majom évében született. A ceremóniát a buddhista szerzetesek imái kísérték. Dema után a miniszterelnököt és családját oltották be. A megfelelő időzítés azért is nagyon fontos volt, hogy meggyőzzék a lakosságot az oltás fontosságáról és veszélytelenségéről. Mióta beadták az első vakcinát, Bhután lehagyta a szájmaszkot éppen eldobó Izraelt, az Egyesült Államokat és Bahraint, és ott lett a legmagasabb azoknak a felnőtteknek az aránya, akik már megkapták az első dózist.
Az AstraZeneca vakcinái márciusban, helikopterekkel érkeztek az országba, és az egészségügyi dolgozók hordták szét a királyság településeire, melyek többsége meglehetősen elszigetelt, és nehezen megközelíthető. Az időjárás sem segítette munkájukat, gyakran hóesésben, jeges utakon kellett megközelíteniük az apró falvakat. „Azért engem oltottak be elsőként, hogy bizonyítsam a falubélieknek, hogy a vakcina nem öl meg, biztonságos. Ezután már mindenki elfogadta az oltást” – mondta a lapnak Pema (csak egy nevet használ), egy falu vezetője az északnyugati Lunana térségben.
Bhután kevesebb mint 1000 koronavírusos esetet jelentett, és csupán egy ezzel összefüggő halálesetet. A határok az elmúlt egy évben szinte teljesen le voltak zárva, és azokra, akik belépnek az ország területére, 21 napos karantén vár.
A 444 még az Atlanticra hivatkozva leírja öt pontban, hogy miért volt oly sikeres oltási kampány Bhutánban:
- az ország vezetése elkötelezett volt,
- felkészültek voltak,
- gyorsan léptek,
- már létező, jól bejáratott rendszert használtak,
- és segítséget nyújtottak az elszigetelten élőknek.
Az nlc szerkesztősége buzdít mindenkit, hogy ha hívják, menjen és oltasson, fogadja el a vakcinát. A mellékhatások könnyed megfázásnak tűnhetnek a kórházi lélegeztetéshez képest. Ahogy azt rengeteg szakember megfogalmazta már: csak az oltással vethetünk véget a világszerte tomboló koronavírus-járványnak.
És mindeközben itthon:
- Kiss Ramóna is megkapta az oltást, beszámolt a tapasztalatairól
- Nagy forgalmat hozhat a nyitás a vendéglátósoknak