Július 23-án ünneplik az urológia védőszentje, Szent Liborius napját Németországban, az ünnep apropóján pedig Magyarországon is felhívják a figyelmet a hererák veszélyeire.
A hererák a legritkább ráktípusok közé tartozik, a 15 és 35 év közötti férfiak között azonban ez a legelterjedtebb rosszindulatú daganatos megbetegedés. Évente körülbelül 600 esetet regisztrálnak Magyarországon. A betegséget időben felismerve akár 99 százalékos is lehet a túlélési esély, ehhez viszont fontos a havonta végzett önvizsgálat, mely során elváltozásokat keresünk a herében.
A heréken található bármilyen kemény megnagyobbodás, vagy akár a herék méretének megváltozása, a herék külalakjának átalakulása esetén forduljunk orvoshoz. Az urológus szakorvos tapintásos vizsgálattal, szükség esetén pedig ultrahanggal ellenőrzi a herék állapotát.
„A hererák elsősorban a fejlett társadalmak betegsége, megelőzni nem lehet – mondta Dr. Bíró Krisztina főorvos, az Országos Onkológiai Intézet munkatársa. – Nagy szolgálatot tehetnek viszont az egészségükért a férfiak, ha havonta egyszer, fürdés vagy zuhanyzás közben áttapintják a heréjüket. Bármilyen gyanús elváltozás esetén urológusnál kell jelentkezni. Ha időben orvoshoz fordulnak, szinte biztosan megelőzik az életveszélyes állapot kialakulását.”
A herében észlelt változásokkal azonnal forduljunk orvoshoz! Magyarországon gyakori kórkép a későn orvoshoz forduló beteg, aki bár észrevette a változásokat a saját testén, szégyen vagy hanyagság miatt nem foglalkozott vele. Egy-egy hónap is sokat számít a betegség terjedése miatt.
A hererákról és további urológiai betegségekről nyújt közérdekű tájékoztatást az Urodoki című nonprofit weboldal, amit szakorvosok írnak és menedzselnek.
- Ezek a férfiak maguk fedezték fel, hogy prosztata- vagy hererákjuk van. Még épp időben!
- „Eldöntöttem, hogy nem fogok belehalni!” – Ádám megküzdött a hererákkal