- A tavaszi fáradtság bár nem betegség, súlyos tünetekkel jár.
- A fáradékonyság és enerváltság mellett gyakran izületi panaszok, fejfájás és alvászavar is jelentkezhet.
- A tavaszi fáradtság ellen hatékonyan fel lehet venni a kesztyűt.
A tavaszi fáradtság nem betegség
A tavaszi fáradtság kapcsán az egyetlen jó hír, hogy szó sincs betegségről: az évszakok váltakozásával megváltozik a hőmérséklet, a légnyomás és a napfény mennyisége, amire a szervezet is reagál. Ez a reakció hormonális változásokat vált ki, amihez csak lassan, nehézkesen adaptálódik a szervezet.
Egészen pontosan arról van szó, hogy míg a hideg hónapokban sokkal kevesebb napfényt kapunk, a melatonintermelődés megnő, ezzel pedig meugrik az alvás iránti igényünk. Tavasszal, amikor már bőven kijut a fényből, a melatonin mennyisége csökken, ami alaposan begzavarja a bioritmusunkat. Egy átmeneti, pár hétig tartó állapotról van szó, ami a levertségen, az enerváltságon és a deprimált hangulaton túl sokaknál izületi panaszokkal, fejfájással, migrénnel és alvásproblémákkal is jár.
Mit tegyünk a tavaszi fáradtág ellen?
Aki nem akar beletőrödni a tavaszi fáradtság okozta tünetekbe, pihenéssel, mozgással és étkezéssel sokat javíthat az állapotán.
- Pihenjünk, amennyit csak tudunk! – Pihenés alatt nemcsak az alvást, de az aktív kikapcsolódást is értjük. Érdemes minél több időt eltölteni a természetben, de jótékony hatással vannak azok a szabadidős tevékenységek is, amik kikacsolnak, örömöt okoznak. A meditációnak, a légzéstechnikáknak és a mindfullness technikáknak ebben a helyzetben is komoly hasznát vesszük.
- Táplálkozzunk tudatosan! – Mondjunk le a vigaszt nyújtó élelmiszerekről, a készételekről, a zsíros és szénhidrátban gazdag falatokról, és fogyasszunk minél több friss zöldséget és gyümölcsöt, rostot és fehérjét. A vízfogyasztásról sem szabad megfeledkezni, ideális volna naponta legalább 2 liter folyadékot meginni.
- Mozogjunk rendszeresen! – A tudatosabb étkezés mellett a rendszeres mozgás is sokat segít a tavaszi fáradtság okozta negatív tüneteken. Nem kell egyből félmaratonban gondolkodni, egy kiadós kerékpározás, egy intenzívebb séta tökéletes ahhoz, hogy átmozgassuk és lefárasszuk a testünket, hogy aztán az alvással se legyenek gondok.
Forrás: webmd Fotó: Getty Images