Pollenallergia: így kezeljük a durva tüneteket!

nlc | 2023. Május 05.
Bedagadt nyálkahártya, viszkető szemek, orrfolyás: sajnos a tavaszi virágzással a pollenallergia is megnyitotta a szezont, amire érdemes okosan felkészülni.

Mi az a pollenallergia?

A virágpor egy nagyon finom, szemmel nem látató por, amelyet a fák, a virágok, a füvek és a gyomok termelnek, hogy megtermékenyítsék az azonos fajhoz tartozó többi növényt. Az allergizáló növények – többek között a nyárfa, a ciprusfélék, az útifűfélék – apró virágporszemcséit a szél felkapja, és akár több száz kilométeres távolságokra is elrepíti. Elképesztő mennyiségű pollenről beszélünk, amitől az ember nem tudja teljesen izolálni magát, miután belélegezi, a nyálkahártyán megtapadnak, és elviselhetetlen allergiás reakciókat váltanak ki.

Egy növény akár több száz millió pollent is kibocsáthat a levegőbe (Fotó: Getty Images)

Mindegy, hogy milyen típusú pollenről van szó, a szervezet ugyanúgy reagál: az immunrendszer az amúgy ártalmatlan pollent veszélyes anyagként azonosítja be, és úgy veszi fel vele a harcot, mint egy vírussal vagy baktériummal. A folyamat során olyan gyulladást okozó anyagok szabadulnak fel a szervezetben, mint a hisztamin, aminek hatására az erek kitágulnak, a nyálkahártya begyullad, megduzzad, és durva tünetek, allergiás reakciók egész sora jelentkezhet:

Aki a fenti tüneteket észleli magán, és biztos benne, hogy nem a tavaszi fáradtság áldozata, keressen fel egy szakembert, ma már számtalan olyan gyógyszer van a kínálatban, amik enyhítik a tüneteket, és megakadályozzák azok súlyosbodását – például a légutak érintettsége esetén asztma kialakulását.

Vannak, akiknél az allergiás tünetek egész évben, míg másoknak csak az év bizonyos szakaszaiban jelentkeznek. Például a nyírfapollenre érzékeny embereknél a nyírfák virágzása idején jelentkeznek az allergiás tünetek, míg a parlagfű-allergiában szenvedők leginkább kora ősszel vannak veszélyben. 

A pollenallergia diagnózisa

Allergológus szakember segítségét kell kérni ahhoz, hogy kiderüljön, egészen pontosan mi váltja ki az allergiás reakciókat. Az allergiateszt többféle módon történhet: a hagyományos tesztek (bőrteszt, vérvétel) mellett ma már a molekuláris allergiavizsgálat is rendelkezésünkre áll, ahol a különféle allergiákat kiváltó konkrét fehérjék meghatározása történik. Ez a módszer azért mérföldkő, mert az allergiát okozó összetevő higított változatával az immunrendszer hozzászokik az allergénhez, ezzel pedig néhány éven belül a teljes tünetmentességet is el lehet érni. 

Forrás: Healthline, Fotó: Getty Images

Exit mobile version