Mindannyiunknak lehetnek olyan szokásai, amelyek annyira beleivódtak a hétköznapokba, hogy szinte már-már a levegővételhez tudnánk hasonlítani. Ilyen lehet például egy fárasztó munkanap kezdetén elfogyasztott kávé, amit sokszor délután is kénytelenek vagyunk megismételni annak érdekében, hogy ne boruljunk az asztalra a fáradtságtól. A kérdés csak az, hogy ez vajon sokkal inkább árt-e, mintsem használ?
Ezért mondj nemet a délutáni kávéra!
Persze vannak helyzetek, amikor rá vagyunk szorulva a délutáni koffein-utántöltésre, azonban sokak számára a kávéfogyasztás sokkal inkább a napi rutin, illetve egy rövid kikapcsolódás része. A szakértők azonban azt javasolják, hogy lefekvés előtt 6-8 órával ne fogyasszunk koffeint. Ez azt jelenti, hogy abban az esetben, ha már 10 óra körül szeretnénk bekuckózni az ágyunkba, akkor az utolsó kávénk elfogyasztását délután 2 és 4 óra közé kellene időzítenünk.
Ennek oka, hogy hat-nyolc órába telhet, amíg a szervezeted feldolgozza és kiüríti a mindössze egy csészében lévő koffeint
– árulta el a Fortune-nek Kristine Dilley diatetikus.
A délutáni kávéfogyasztás könnyen vezethet alvási zavarokhoz, továbbá egy órával is lecsökkentheti az alvás időtartamát, amelynek következtében sokkal fáradtabbnak, illetve dekoncentráltabbnak érezhetjük magunkat. Dr. Marie-Pierre a Columbia Egyetem táplálkozás-orvostudmányi docense hozzátette, hogy az idő előrehaladtával egyesek sokkal érzékenyebbek lesznek a koffeinre, így adott esetben a szervezetüknek nyolc óránál több időre van szüksége a koffein feldolgozásához.
Mi az a kávémennyiség, amely még megengedett?
A szakértők szerint egy egészséges ember bátran elfogyaszthat napi 300 milligramm koffeint, amely körülbelül 3 csésze kávénak felel meg, de ügyeljünk arra, hogy ezt a mennyiséget ne lépjük túl.
Ugyan 3 csésze kávé még nem jár egészségügyi kockázattal, figyelembe kell vennünk az egészségügyi állapotunkat is. Várandós nők esetében legfeljebb napi 200 milligramm koffein elfogyasztását javasolják, mivel a magas koffeinszint alacsony születési súlyt eredményezhet a csecsemőknél, amely növelheti a későbbi életszakaszban előforduló egészségügyi problémák, illetve a vetélés kockázatát is.
Árt vagy használ?
Ugyan számos érvet tudnánk felsorakoztatni a kávéfogyasztás hátrányait tekintve, úgy néz ki, hogy némi előnnyel is rendelkezik. Tavaly februárban a Semmelweis Egyetem és a Queen Mary Egyetem közös kutatásának eredménye igazolja, miszerint napi 0,5-3,0 csésze kávé elfogyasztása kedvező hatással van a szív-és érrendszerre, valamint csökkentette az összhalálozás és stroke kialakulásának kockázatát is.
A kutatás során közel félmillió felnőtt adatait elemezték, akik a vizsgálat kezdetén nem szenvedtek szív-és érrendszeri betegségben. Persze mindemellett a kávézási szokásaikat is feltérképezték egy kérdőív segítségével. A nagyszabású vizsgálat 11 éven keresztül tartott.
„Az összhalálozás terén 12 százalékos, a kardiovaszkuláris halálozás terén 17 százalékos, az újonnan kialakuló stroke terén pedig 21 százalékos relatívkockázat-csökkenést figyeltünk meg a kávét mérsékelt mennyiségben fogyasztók körében, összehasonlítva adataikat azokéval, akit egyáltalán nem fogyasztanak kávét – összegezte dr. Simon Judit, aki a tanulmány első szerzője.
A túladagolás veszélyei
Annak ellenére, hogy az eredmények is igazolják, a kávéfogyasztásnak bizony vannak előnyei is, a koffein túladagolása különböző szövődményekkel is járhat.
A túladagolás mellékhatásai közé tartozhatnak például a különböző neurológiai elváltozások, álmatlanság, szorongás, görcsrohamok, súlyos esetben pedig akut vesekárosodás és szívleállás is.