Így manipulálnak a passzív-agresszív emberek: ismerd fel a technikájukat!

FEL | 2023. Szeptember 18.
A passzív-agresszív viselkedés legalább annyira romboló, mint amikor valaki explicit erőszakos, ráadásul nehéz megfogalmazni, tetten érni, hiszen a művelői mesterien értenek ahhoz, hogy a dühüket, frusztrációikat, haragjukat bújtatott formában szúrják a másik elevenébe. Most egy felmerés rámutatott az ilyen jellegű viselkedés három fő komponensére.

Az agresszióról általában egy üvöltő, verekedő, hangosan veszekedő ember képe jelenik meg, aki válogatás és önkontroll nélkül sértegeti, bántja a másikat. De az agressziónak vannak rejtett verziói is.

A passzív-agresszív emberek úgy nőttek fel, hogy azt tanulták meg, a dühüket, haragjukat nem lehet nyíltan kimutatni, ezért bújtatott módon hozzák az ilyen jellegű negatív érzéseiket a felszínre. Ez megjelenhet egy másik személy kérései iránti ellenállásként, halogatással, mogorvaság formájában, vagy makacs viselkedéssel. Amit egy passzív-agresszív viselkedést mutató ember mond és tesz, elválik egymástól. Például egyetért, akár lelkesen egy másik személy kérésével, a teljesítése helyett azonban a haragját vagy a dühét fejezheti ki a cselekedeteivel, vagy egyszerűen úgy tesz, mint, aki elfelejtette a kérést.

Fotó: Getty Images

De emellett még számos módon megnyilvánulhat a passzív agresszió:

A 3 fő komponens

A Behavioral Sciences című szaklapban nemrég megjelent tanulmány szerint a passzív agresszió három jól elkülöníthető, de egymást átfedő tendenciából áll:

Mivel a mai, modern társadalomban a nyílt erőszak elítélendő, az emberek közvetett támadásokat alkalmaznak, félénken vagy nonverbálisan fejezik ki.

Az agressziónak ezt a típusát közvetett ellenségeskedésnek, közvetett agressziónak vagy passzív agressziónak is nevezik.

Bár legtöbbünknek van egy általános elképzelése arról, hogy milyen típusú viselkedések minősülnek passzív agressziónak, a tudományos szakirodalomból hiányzott egy szabványosított eszköz az ilyen viselkedések mérésére – egészen mostanáig.

A passzív agresszió skála megalkotásához a kutatást vezető Young-Ok Lim and Kyung-Hyun szakértőket (pszichológiában, emberi viselkedésben vagy tanácsadásban jártas embereket) toborzott, hogy válaszoljanak egy sor kérdésre a passzív agresszióval kapcsolatban. Ezekből a válaszokból a kutatók olyan állításokat tudtak összeállítani, amelyek a passzív-agresszív viselkedés különböző aspektusait írták le.

Ezután még több résztvevőt toboroztak, hogy válaszoljanak ezekre az állításokra, valamint töltsenek ki más, kapcsolódó kérdőíveket, hogy meghatározzák, mely állítások voltak a leginkább relevánsak a passzív agresszió megtapasztalása szempontjából.

Fejlett statisztikai csoportosítási technikákat alkalmazva jutottak el a 21 kérdésből álló végső listához, amely az egyén általános passzív agressziójának szintjét mérte.  A tanulmány alapján három fő komponens rajzolódott ki:

Elkerülő/elutasító komponens

Fotó: Profimedia

Szabotáló komponens

A kutatók megjegyzik, hogy bár tesztjük jobb megértést nyújt a passzív agresszióról, megvannak a maga korlátai. Egyrészt az összes válaszadó koreai volt, így nem biztos, hogy reprezentatív az emberek számára globálisan. Emellett a kontextustól függően is eltérő eredményeket hozhat – például attól függően, hogy valaki a passzív agresszióra a munkahelyi élet, a romantikus kapcsolatok vagy a barátságok szemszögéből gondol-e.

Kritizálás 

Kikből lesznek a passzív-agresszív emberek?

A szakemberek szerint, ha valaki olyan környezetben nő fel, ahol elvárt az állandó pozitív visszajelzés, viselkedés, nagyobb eséllyel lehet később passzív-agresszív. Ha egy gyerek nem fejezetheti ki a dühét, elégedetlenségét, nemtetszését, akkor megtanulja, hogy tilos kifejezni azt, hogy ő csalódott, elégedetlen, haragos, szomorú, ezért megtanulja másként felszínre hozni ezeket.

A passzív-agresszió megnyilvánulásának sokféle eszköze van, és ezeket időnként szinte mindannyian használjuk. Ilyenkor érdemes végiggondolni, milyen helyzet vagy szituáció idézte elő bennünk ezt a viselkedést, kire, mire, miért reagálok így?

(Via:1,2)

Exit mobile version