Megugrott a szamárköhögéses esetek száma hazánkban

F.C. | 2024. Május 09.
A védett korosztály is megfertőződhet a betegséggel.

Már a Semmelweis Egyetem Gyermekgyógyászati Klinikáján is kezeltek idén súlyosan beteg gyermeket szamárköhögéssel. Míg a korábbi években maximum egy-két megbetegedést tapasztaltak éves szinten Magyarországon, addig az idei első negyedévben már 12 esetet regisztráltak – közölte a Semmelweis Egyetem

Mivel a környező országokban – Ukrajnában, Horvátországban és Csehországban is – meredeken növekszik a szamárköhögéses esetek száma, így a betegség hazánkban is újra felütötte a fejét.

A megfertőződést követő egyhetes lappangási időszakban a betegség még nem jár tünetekkel, utána következik egy 1-2 hetes, orrfolyással, enyhe köhögéssel, többnyire láztalanul zajló szakasz, majd legtöbbször ezután lép fel és akár 6 hétig is eltarthat a szamárhangszerű köhögés – ismertette dr. Pék Tamás, a Semmelweis Egyetem Gyermekgyógyászati Klinikájának infektológusa. A csecsemőknél azonban ez azért különösen veszélyes, mert a köhögési rohamok miatt apnoé is kialakulhat, amikor a gyerekek nem vesznek levegőt, így fulladás vagy szívleállás következtében akár halál is bekövetkezhet. Ugyanakkor esetükben a típusos szamárhang szinte soha nem észlelhető.

A betegség ellen létezik védőoltás, amit a gyerekek kötelező oltásként kapnak meg: csecsemőként az elsőt, majd az emlékeztető oltást másfél- és hatéves korban, végül 6. osztályban.

A védőoltás hatása körülbelül 5 évig tart, így a gyerekek 17-18 éves korukig védettek maradnak. 

A közvetlenül a családtervezés előtt állóknak javasolt beadatni felnőttként újra a védőoltást, illetve azoknak a nagyszülőknek is, akik családjában csecsemő él, a kisbabák ugyanis különösen veszélyes lehet, ha a védettség kialakulása előtt fertőződnek meg a kórral.

A védett korosztály is megfertőződhet a betegséggel, de náluk enyhe tüneteket okoz a szamárköhögés.

A betegséget antibiotikummal kezelik.

Kiemelt fotó: illusztráció, iStock

Exit mobile version