Nem véletlen, hogy az amerikai gyógyszerész, Amina Khan úgy érezte, meg kell szólalnia az ügyben: az étrend-kiegészítők használata az USA-ban a legelterjedtebb. Egy friss kutatás szerint az ország lakóinak több mint háromnegyede szed valamit napi szinten, de az 55 évnél idősebbek körében ez az arány még durvább; ötből négyen rendszeresen fogyasztanak valamilyen étrend-kiegészítőt.
A magyarokra vonatkozóan egyelőre nincs ilyen friss kutatás; egy 2009-es szerint a lakosság 42 százaléka szedett olyan készítményt, amelyet nem orvos írt fel. A TÉT Platform néhány évvel ezelőtti megkérdezésében pedig a megkérdezettek csupán 26 százaléka nyilatkozott úgy, hogy az egészsége érdekében vitaminkészítményeket szed, további 10 százalékuk pedig más étrend-kiegészítők használatáról is beszámolt.
„Ezek csak cukorbogyók, semmi más hatásuk”
Amina a sokat emlegetett Tiktok-videóban az elsők között ment neki az itthon is egyre népszerűbb, úgynevezett gumivitaminoknak. Mint mondta, jó okkal teszi mindezt, ezek ugyanis szerinte nem mások, mint „hatástalan cukorbogyók.”
„Több sebből véreznek az ilyen típusú gumicukrok, és ezek közül az egyik, hogy a legtöbbször tablettánként 3-5 gramm cukorral édesítik őket. Ez elsőre nem tűnik soknak, de mindjárt más megvilágításban látjuk őket, ha tudjuk, hogy a gumivitaminokból egy nap többet is érdemes szedni a hatás kedvéért, és azt, hogy az amerikai kardiológusok nem javasolják, hogy napi 25 grammnál több cukrot fogyasszunk.”
A gyógyszerész mindezeken túl igyekezett felhívni a figyelmet, hogy a gumivitaminokat – éppen a fentiek miatt – könnyű „túladagolni”, emellett arra is, hogy bizonyos szakértők szerint az ásványianyag- és vitamintartalmuk erősen megkérdőjelezhető.
Vannak szakértők, akik egészen odáig mennek, hogy haszontalannak nyilvánítják ezeket a tablettákat, amik világszerte egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek – mindezek ellenére is.
„Ha mindenből van benne egy kicsi, akkor semmiből nincs benne elég”
Amina Khan másodiknak azokról a multivitaminokról ejt szót, amikben „mindenből van egy kicsi.” A gyógyszerész szerint az ilyen típusú szereknek a legnagyobb veszélye az, hogy mivel sok mindent bele akarnak zsúfolni egyetlen tablettába a készítői, olyan pici mennyiségben teszik, hogy annak alig, vagy egyáltalán nem lesz semmilyen hatása.
Amina idéz egy meglehetősen friss Johns Hopkins-tanulmányt, amihez 450 ezer embert vizsgáltak, és amiből egyértelműen kiderült, hogy a multivitaminoknak semmilyen szerepük nincs a szívbetegségek megelőzésében. A gyógyszerész által idézett másik – 1700 szívinfarktuson átesett beteg bevonásával készült – vizsgálatból pedig az derült ki, teljesen feleslegesen szedtek 5 éven át napi 2 multivitamin-tablettát, ezek a túlélési esélyeiket szinte semennyire nem befolyásolták.
„És mégis, az emberek mindezek ellenére is rekordmennyiségben fogyasztják ezeket a vitaminokat, hogy védjék a szívük egészségét” – összegzi Amina, aki szerint a multivitaminok elsősorban az alultáplált betegeknek, valamint a várandós kismamáknak van igazán hasznára.
„Ami mindenre jó, az igazából nem jó semmire sem”
Végezetül Amina még néhány szó erejéig beszélt a haj-, bőr- és körömvitaminokról, amik szerinte azért nem tudnak elég hatékonyak lenni, mert egyszerre kínálnak „megoldást” több különféle problémára is.
Egy ilyen típusú haj-, bőr- és körömvitamin most akkor a hajunkra, a bőrünkre, vagy épp a körmünkre lesz jó hatással? Mert a tüneteket garantáltan nem egyféle (hiány)betegség okozza, így a megoldás sem lehet mindenre ugyanaz a tabletta
– magyarázza a gyógyszerész.
Amina szerint az, aki igazán hatékony megoldást keres, célirányos gyógymódban gondolkodik: például B8-vitamint keres a haja elvékonyodása miatt, és D-vitamint a bőr megújulásához.