Ezek az elmaradhatatlan az ünnepi „kiegészítők” azonban nemcsak kellemes, de gyötrő pillanatokat is okozhatnak. Hiszen a gyomorégés, a rossz közérzet, a fájdalmas teltségérzés, puffadás még a legmeghittebb ünnepi hangulatot is elronthatják. Mit tehetünk annak érdekében, hogy pluszkilók és különösebb panaszok nélkül vészeljük át az ünnepeket? Dr. Nagy-László Nóra, a Budai Egészségközpont szakorvosa a következőkben hasznos tanácsokkal lát el minket.
– A változatos ünnepi kínálatnak gyakran még azok sem tudnak ellenállni, akik egész évben gondosan ügyelnek az egészséges táplálkozásra. A mértéktelen evés mindenki, de főként az ő számukra okozhat kellemetlen órákat, vagy akár napokat. A sütemények, levesek és sültek zsír- és cukortartalma általában elég magas, így szervezetünk csak nehezen tudja megemészteni ezeket az ételeket. Természetesen ez nem azt jelenti, hogy kerülnünk kell a fogyasztásukat, hanem inkább arra kell figyelni, hogy mértékletesen fogyasszunk belőlük – tanácsolja a doktornő.
A kellemetlen tüneteket elkerülhetjük, ha például az ételek elkészítése során előnyben részesítjük a zsírszegény módszereket, mint például a grillezés, gőzölés vagy párolás. A húsok mellett tálaljunk halból készült ételeket: a hal a szervezet számára könnyen emészthető, valamint a benne található fehérje, kalcium, foszfor, jód és B-vitamin, valamint omega–3 és az omega–6 zsírsavak rendkívül fontosak a szervezet számára. Az ünnep ideje alatt se feledkezzünk meg az ízletes és egészséges salátákról, amelyeket akár magukban, de a főételek mellé köretként is fogyaszthatunk. Arról nem is beszélve, hogy a zöldségek magas C- és E-vitamin-, valamint ásványianyag-tartalma pótolja a szervezet számára szükséges napi mennyiség egy részét, ami télen különösen fontos. Az édességek jelentik talán a legnagyobb kísértést mindenki számára, ezért igyekezzünk elkerülni a folyamatos nassolást: a sütemény és szaloncukor legyen az étkezés utáni desszert.
Az ételek mellett az italok fogyasztásakor is érdemes odafigyelnünk. Mivel az alkohol ilyenkor ugyanúgy megtalálható az asztalokon, mint az üdítő vagy az ásványvíz, ebben az esetben is nagyon fontos a mértékletesség és a minőség. Vizet azonban bőven fogyasszunk, a napi 2-3 liternyi folyadékbevitelről az ünnepek alatt sem szabad megfeledkeznünk!
– Amellett, hogy odafigyelünk az étkezésre és a megfelelő folyadékbevitelre, nem szabad elhanyagolnunk a rendszeres testmozgást sem. A vacsora utáni nagy séta, a szánkózás és a hógolyózás – hóhiány esetén pedig akár a párnacsata – nemcsak egészséges, de igazán kellemes program az egész család számára – tette hozzá a szakember.