Aki magában beszél, hangosan futtatja le a gondolatmeneteit, az hamar megkapja a “furcsa” bélyeget. Pedig valójában neki lehet igaza: a magunkban beszélésnek ugyanis számos jó hatása van a gondolkodásra és az agyműködésre. Szóval ha munka közben magad elé motyogsz, ne szégyenkezz, legalább jól kitisztítod a fejed!
Könnyebb elrendezni a gondolatokat
Azzal, hogy hangosan kimondjuk, jobban rögzítjük a gondolatainkat. Így tisztábban tudjuk felidézni és átgondolni őket. Az eredmény: összességében átláthatóbb és rendszerezettebb gondolkodás.
Jobb lesz a memória
Hiába mondják, hogy a szó elszáll – könnyebb megjegyezni olyan dolgokat, amiket hangosan kimondtunk, mint azokat, amikre csak gondoltunk. Tanulás közben kifejezetten hasznos lehet a hangos memorizálás, és ez hosszú távon az egész emlékezőképességre jó hatással lesz.
Hatékonyabb lesz az agy
Kutatások szerint akik magukban beszélnek, azoknak gyorsabban és élesebben vág az eszük. Egy kísérletben például ezek az emberek gyorsabban megtalálták a keresett árukat egy bolt polcai között, mint azok, akik nem beszélnek magukban.
Közelebb kerülünk a céljainkhoz
Rengeteg terápia dolgozik a kimondás erejével – akár a tükör előtt állva, a saját szemedbe nézve, akár csak az üres szobában, a kimondott célok nagyobb eséllyel válnak valóra. Ezekre ugyanis könnyebb fókuszálni, mint a fejben ragadt gondolatokra.
Forrás: Higher Perspectives