Nyáron szerencsésnek mondhatjuk magunkat, hiszen számos jel figyelmeztet minket arra, hogy innunk kell. Nemcsak a szomjúság, hanem az izzadás is óva int a kiszáradástól. A melegben valahogy jobban kívánjuk a folyadékot, így nemcsak többször, hanem többet is iszunk. Vannak napok, amikor el sem akarjuk hinni, hogy mennyi hűtött üdítő fogy el, míg máskor el sem tudunk képzelni jobb szomjoltót a víznél.
Nincs sok inger
Télen, amikor alig várjuk, hogy a hideg, szabadban töltött idő után behúzódhassunk a melegbe, igazán jól esik egy forró tea vagy kávé. Az édes szájúak a forró csokinak is igazán örülnek. Ám ezeken az élményeken kívül nem igazán tudunk olyan helyzetekről, amelyek a folyadékbevitelre kecsegtetnek a hidegben. Pedig télen is gyakran izzadunk, ha réteges öltözködünk és ha nem fázunk. A fűtött szobákban lévő száraz levegő csak fokozza a dehidratáltsághoz vezető utat.
Egy angliai kutatás szerint a külső hőmérséklet befolyásolja a szomjúságot. A szakemberek azt vizsgálták, hogyan változik a szomjúság-érzet, ha fagyponthoz közeli és nyári melegben elemeznek egy csoportot. A kísérleti személyeket ugyanúgy öltöztették mindkét hőmérsékleten, majd ők maguk ítélték meg, mikor voltak szomjasabbak. A végeredmény az lett, hogy bármilyen igénybevételnek is tették ki az alanyokat, szinte másfélszer szomjasabbak voltak akkor, amikor a melegben voltak. Mindezt vérvétellel is alátámasztották: ugyanis mindannyiuk vérében kevesebb volt a hidegben a szomjúságért felelős hormon.
Figyeljünk magunkra
Ahhoz, hogy télen is biztosítsuk a szervezetünknek a megfelelő folyadékbevitelt, oda kell figyelnünk magunkra. Ahogyan a kutatás is bebizonyította, nem elég a szomjunkra hivatkoznunk, hanem tudatosan törekednünk kell a megfelelő mennyiségű ivásra. A kisgyerekek és az idősek esetében még fontosabb, hogy nyomatékosítsuk a hidratáció fontosságát. Ha már nehezen csúszik le a víz, különböző üdítők közül is választhatunk. A meleg italok is jó szolgálatot tesznek télen. A finom, forró levesek pedig még a lelket is megmelegítik a nagy hidegben.