Előfordult már, hogy ünnepek alatt vagy egy hosszú hétvégén többet ettél a kelleténél? A túlevés hibájába sokan beleesünk, de azt kevesen tudjuk, hogy ez mivel is jár. Szalka Andi fitneszedző összeszedte, milyen folyamatok zajlanak ilyenkor a háttérben.
- A hirtelen túlevés zsírdepóink felszaporodásával jár.
- Megnövekedik a szív koszorúerei elzáródásának rizikója a nagymértékű koleszterinterhelés miatt.
- Nő a vérnyomás, a magasabb vércukor magasabb inzulinszintet eredményez, az inzulinemelkedés a vesetubulusokban növeli a nátriumion- és a vízvisszatartást, ez pedig volumennövekedés által okozott magas vérnyomást eredményez.
- Ha túlesszük magunkat, a rekeszünk feljebb kerül, mivel telt a gyomrunk, a nagy hasi nyomás felnyomja azt. Ezzel pedig csökken a mellkas rugalmassága, nő a légzőizmok igénybevétele, de mellette csökken a tüdő légvételi kapacitása. Hamarabb kifáradunk.
- A nagy mennyiségű kalóriabevitel elősegíti az inzulinrezisztencia kialakulását.
- Epekő képződését is elősegítheti. A zsíros ételek fokozott epeürülést okoznak, ami az epés panaszok gyakoriságát és súlyosságát növelheti. Ilyenkor nő a koleszterinkiválasztás az epével, így az epe túltelített lesz koleszterinnel, aminek következtében epekő (koleszterinkő) képződik.
- A bélrendszer teljes egészére kihat egy pár napos folyamatos túlevés. A gyomor szintjén reflux okozhat panaszt, a bélflóra egyensúlyának felborulása fokozott gázosodást, hasi fájdalmakat, görcshajlamot vagy hasmenést, esetleg székrekedést okozhat.
- A bélflóra egyensúlya pedig meghatározza védekező képességünket is, így a járványokkal szemben az immunrendszerünk védekezőképessége csökken.