Legfőképp a nikotin a felelős a dohányzás iránti függés kialakulásáért. Nem csupán a központi idegrendszerre van hatással, az idegsejtek egyes csoportjaira is. Hatást gyakorol az agykéregre is: általa az ember megélénkül, jobban tud figyelni, javul koncentrálóképessége, rövid távú emlékezete is jobb lesz. A nikotinbevitel után mintegy két órával a nikotin lassan lebomlik és kiürül a testből, a szervezet visszatér átlagos, sőt kissé nyomott állapotába, ami már egy kevésbé kellemes érzés. Ekkor kézenfekvő megoldás, hogy újabb nikotinadagot juttassunk be a szervezetbe, jöhet a következő szál cigaretta, majd a folyamat újra és újra ismétlődik, és kialakul a függőség.
Tudtad? A WHO adatai szerint az évi egy főre eső átlagos cigarettafogyasztást tekintve Magyarország a 30. helyet foglalja el a világranglistán: 1518 szál cigi jut minden magyar lakosra évente.
Mi történik a szervezettel, ha 72 órán keresztül nem gyújtunk rá?
Kutatások támasztják alá, hogy az első cigimentes 12 órában a vér nikotin- és szén-monoxid-szintje a felére csökken, oxigénszintje pedig visszatér a normális értékek közé. 24 órán belül a szén-monoxid, 48 órán belül pedig a nikotin is kiürül a szervezetből.
Az American Cancern Society adatai szerint a következő pozitív változásokra számíthatunk az utolsó cigaretta elszívását követően:
20 perc: a vérnyomás és a pulzus normális szintű lesz.
8 óra: a vér nikotin- és szén-monoxid-szintje a felére csökken, az oxigénszint visszatér a normál értékre.
24 óra: a szervezetből kiürül a szén-monoxid, a tüdő kezd megtisztulni a dohányzás okozta lerakódásoktól.
48 óra: az illat- és ízérzékelés javul, a nikotin kiürül a szervezetből.
72 óra: a légzés könnyebbé válik, a hörgők ellazulnak és megnő az energiaszintjük.
3 hónap: 30 százalékkal növekszik a tüdő teljesítménye
Ha valami oknál fogva nem tudunk leszokni a dohányzásról, a következő élelmiszerek segítségével gyorsabban kiürül a szervezetünkből a nikotin:
Spenót
Folsavban és B9-vitaminban gazdag, ezek segítségével ürül ki a nikotin a szervezetből.
Brokkoli
A csodás zöldség pótolja a szervezetből kiürült C-vitamint, felpörgeti az anyacserét, és védi a tüdőt a toxinoktól.
Áfonya
A benne lévő gyümölcssav abban segít, hogy a megszokottnál gyorsabban távozzon a nikotin a véráramból. A nikotin emeli a vércukorszintet, az áfonya azonban csökkenti azt.
(Források: Wikipedia, Házipatika, Webbeteg, egeszseg.hu)
A cikk társadalmi felvilágosítás céljából, reklámnak nem minősülő tájékoztatásként készült a Philip Morris Magyarország Kft. hozzájárulásával.