A futási szokásokról és a legnépszerűbb kifogásokról készített kutatást az adidas a 18-35 éves nők körében. A kutatás célja, hogy a márka felfedje, hogyan gondolkodnak a nők a futásról, és a véleményükre építve megoldást kínáljon a kifogások legyőzésére. A kutatás rávilágított, hogy a lustaság mellett a futás monotonitása, a motiváció vagy a megfelelőnek tartott testalkat hiánya tántorít el ettől a mozgásformától. Kiderült ugyanakkor az is, hogy egy edző vagy egy célkitűzés sokaknak segítséget jelenthet.
Az adidas Runners Budapest futóközösségben a következő két hónap a kifogások legyőzéséről fog szólni: a kutatás eredményeire építve tematikus futásokkal és specifikus edzésekkel készül az edzőstáb. A márka küldetése, hogy rávilágítson: a futás elsősorban nem mások legyőzéséről, hanem önmagunk túlszárnyalásáról szól, a gyorsaság pedig ebből fakadóan személyes tényező.
A 18-35 éves nők körében végzett kutatást az adidas – a márka 2020-as globális célja, hogy jobban nyisson a nők felé. A kutatásban az adidas elsősorban arra kereste a választ, hogy melyek a legjellemzőbb futással kapcsolatos kifogások, mi motiválja azokat, akik legalább alkalmanként futnak, és mi lehetne a fordulópont azoknak, akik nem szoktak futni. A márka új küldetése, hogy rávilágítson: a futás mindenkié. Azaz, hogy ez a mozgásforma elsősorban nem a teljesítményről, egymás legyőzéséről szól, hanem a saját határaink átlépéséről és az ebből következő önfejlesztésről. A teljesítmény, a gyorsaság szubjektív – csak saját magunkhoz érdemes mérni magunkat.
A kutatás alapján a lustaság (20%) volt a legnépszerűbb kifogás a futással szemben, de sokan annak monotonitását (17%) jelölték meg ellenérvként. Gyakori kifogás még a motiváció hiánya (10%), az idő hiánya, például anyukák esetében (8,2%) és a nem megfelelőnek tartott testalkat is (11%). Ami pedig a fordulópontot illeti a futás elkezdésében, a következő eredmények születtek: 31% szerint egy célkitűzés segítséget jelentene ebben, 26% pedig egy edzővel könnyebben belevágna, míg 24%-nak a társaság jelentene motivációt.
Az adidas célja, hogy ezekre az eredményekre építve segítséget nyújtson abban, hogy bárki belevághasson a futásba és legyőzze kifogásait (és saját magát). Ennek érdekében az adidas Runners Budapest futóközösségben a következő időszakban számos tematikus edzés lesz a legnépszerűbb kifogások legyőzésére: kihívásokkal és erősítő gyakorlatokkal tarkított futás indul mindazoknak, akiket a monotonitás riaszt el, és speciális futótávval, illetve erősítő blokkokkal kiegészített edzéssel készülnek azoknak, akik testalkatilag érzik magukat alkalmatlannak a futásra, valamint gyermekmegőrzős futás indul azok számára, akiknek az időhiány jelenti a kifogást. A tematikus futások mellett a Vivicitta félmaratonra is segítik a felkészülést a futóközösségben, amelyben egy tíztagú edzői stáb felel azért, hogy mindenki megtalálja a hozzáillő edzéstervet. A heti 21 edzést (a futás mellett jóga, stretching és edzőtermi erősítő edzések is jellemzőek) magukba foglaló programokról a honlapon és a Facebook csoportban lehet információt találni.
„Olyan közösséget sikerült teremtenünk, amelyben mindenki megtalálja számításait és bármilyen igényre szakmai alapokon nyugvó választ tudunk adni. Mi sem bizonyítja ezt jobban, mint hogy amatőröktől kezdve a félprofikon át például Kazi Tamás olimpikon középtávfutó is a csapatunkat erősíti” – osztotta meg tapasztalatait Debreczeni Dóra, az adidas Runners Budapest futóközösség csapatkapitánya.
„Különösen kedves számomra ez a mostani kezdeményezés, ugyanis a kifogások legyőzése pont egy olyan önfejlesztő folyamat, mint a futás során önmagunk túlszárnyalása. És tulajdonképpen a futásnak elsősorban erről kell szólnia: saját magunk fejlesztéséről, lehagyásáról. Ezt a látásmódot szeretnénk elsajátítani széles körben” – tette hozzá Radványi Alexandra, az adidas Runners Budapest másik csapatkapitánya.
Az adidas Runners edzéseiről az érdeklődők az iOS és Android rendszerre is elérhető adidas Running applikációban és a közösség Facebook-csoportjában tájékozódhatnak.