Fotelvirológus és covidinka – Megjelent a Karanténszótár

nlc | 2020. Július 16.
Rengeteg új szó és kifejezés került be a mindennapi nyelvbe a koronavírus-járvány hatására. Veszelszki Ágnes nyelvész ezeket gyűjtötte össze, megjelent a Karanténszótár.

„A maradjotthonka, a maszkdivat, a járványszett vagy éppen a maszkot is magába foglaló trikini jellemzi leginkább a koronasikket? A home office-ban töltött napot feldobhatja a karanténkovászolás, este pedig a karantorna után jöhet a karantinivel kísért covideo-party. Na de mit szól mindehhez az aperitif törzs?”

A koronavírus az élet számos területére hatással van, nem kivétel az alól a nyelvhasználat sem. Szinte napról napra jelentek meg új szavak a járvány alatt, néhány hét leforgása alatt több száz. Dr. Veszelszki Ágnes nyelvész, a Budapesti Corvinus Egyetem tanszékvezető egyetemi docense ezeket az új szavakat gyűjtötte össze és jelentette meg július közepén a Karanténszótár: Virális tartalom című kötetében. 

400 kifejezést tartalmaz Veszelszki Ágnes Karanténszótár című könyve

A könyv 400, 2020 januárja és júniusa között keletkezett, a koronavírus-járvánnyal és a karanténhelyzettel kapcsolatos kifejezést tartalmaz.

Egyes szavak jelentése magától értetődő, mint például a home ovi, a karanténháj vagy a vizespalacksúlyzó; de vannak köztük olyanok is, amelyek nem egyértelműek, és a magyarázatuk is felér szinte egy szociokulturális látlelettel. A könyv valóban szótár: a címszót rövid definíció vagy magyarázat követi, és – ha van a másik fogalomnak kidolgozott szócikke – utalások más szavakra, végül minden szócikket példamondat zár.

Néhány példa Veszelszki Ágnes Karanténszótár című kötetéből:

Szókincsünk folyamatosan bővül, új kifejezések mindig születnek egy nyelvben, a jelenlegi szókincsbővülési folyamat tempója és a képződő új szavak mennyisége azonban a kutatókat is meglepte a koronavírus-járvány kapcsán.

„A világméretű koronavírus-járvánnyal, a karanténnal, az életünk teljes megállításával, lelassításával olyan teljesen újszerű helyzetben találtuk magunkat néhány hónap alatt, hogy nem voltak fogalmaink az új, nyelven kívüli jelenségek megnevezésére” – magyarázta dr. Veszelszki Ágnes.

A kötet a napokban jelent meg, megrendelhető a e-nyelv.hu oldalon, és hamarosan elérhető lesz a Budapesti Corvinus Egyetem könyvtárában is. Érdemes elolvasni egy finom karantea mellett.

Olvass még a járvány érdekes hatásairól:

Exit mobile version