A Kurszán nevű, 2017-ben kikelt parlagi sas egy véletlennek köszönheti, hogy még mindig életben van. Miután testvére tetemét és levágott jeladóját megtalálták a Bükki Nemzeti Park természetvédelmi őrei, csak úgy belenéztek egy használaton kívüli, régi kútba. Egy fiatal parlagi sas gubbasztott egy faágon, és könnyen lehet, hogy azok dobták a kútba, akik a testvérét elpusztították.
A kútból kimentett sas új születésnapja szeptember 5-ére esett, megmentői nevezték el Kurszánnak. A sast 2018 januárjában engedték szabadon jeladóval a hátán. A műholdas nyomkövetőnek köszönhetően lehet tudni, hogy Kurszán azóta bejárta a Kárpát-medencét.
- 2019 tavaszán megpihent és elfoglalt egy ősi sasterritóriumot a Vértesben, ahol egyedül maradt egy öreg tojó. Fészket ugyan foglaltak, de Kurszán ekkor még csak kétéves volt (a nagy testű madárfajok három-öt év alatt érik el az ivarérettséget), valószínűleg ezért nem volt költés.
- További barangolásai után 2020 tavaszán visszatért a vértesi territóriumba, de pár naponta rendszeresen ellátogatott egy 160 kilométerre levő osztrák területre is.
- Végül Nyugat-Szlovákiában állapodott meg, ahol a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesülettel (MME) is évek óta együttműködő Raptor Protection Slovakia szakemberei találták meg a fészkét, amit egy nála egy évvel idősebb tojóval épített. Itt a többi sashoz képest két héttel később kezdtek el költeni, de végül egy fiókát sikeresen felneveltek.
Így ünnepelte harmadik születésnapját Kurszán, aki a kalandos kezdés után remélhetően még sok évig élheti a sasok szokásos hétköznapjait, közben rengeteg értékes adatot szolgáltatva a szakembereknek.
(Kiemelt kép: Ferenc Attila, BNPI)