A koronavírus ellen is hatékony vírusölő egészségügyi maszkot fejlesztett ki egy francia cég, amely néhány hónapon belül piacra kerülhet — jelentette szerdán a France2 köztévé.
Az FFP2 típusú egészségügyi védőmaszk legjelentősebb francia gyártója, az elsősorban a hadsereg és a nukleáris ágazat védőfelszereléseit gyártó Paul Boyé Technologies a nozokomiális fertőzések és a vegyi fegyverek elleni küzdelem innovációjának köszönheti a találmányt.
A délnyugati-franciaországi Toulouse közelében, Labarthe-sur-Leze településen található üzemben egy évvel ezelőtt már hónapok óta állt a termelés, miután a francia állam 2020 márciusa előtt nem újította meg a hazai maszkkészletet. A vállalat ekkor döntött úgy, hogy mintegy száz kutató közreműködésével egy vírusölő maszk kifejlesztésébe fog.
A Biox nevet viselő maszk teljesen úgy néz ki, mint egy FFP2 típusú egészségügyi védőmaszk. A különbség annyi, hogy nem egyszerűen megakadályozza a vírustartalmú cseppek átjutását, hanem egy olyan biocid anyagot is tartalmaz, amely négy órán belül minden vírust és baktériumot megsemmisít.
„A maszk fertőtlenít. Egy olyan maszk helyett, amely továbbadhatja a vírust, amikor megérintjük, ez tiszta marad. Megsemmisíti a saját vírusát” – mondta Jacques Boyé, a vállalat igazgatója.
A maszk rétegei között található biocide termék összetétele szigorúan titkos. Azt viszont tudni lehet, hogy a fejlesztés jóval a koronavírus-járvány előtt, már öt évvel ezelőtt megkezdődött.
„Eredetileg olyan terméket terveztünk, amellyel a kórházi nozokomiális fertőzések ellen lehet küzdeni. Aztán tovább folytattuk a kutatásokat katonai területen is, a biológiai fenyegetések elleni védelemhez. Kiderült, hogy a baktériumokat és vírusokat is meg tudjuk ölni. Teszteltük a koronavírust is, és nagyon jók az eredmények” – hangsúlyozta a cégvezető.
A vírusölő maszk féléven belül kerülhet forgalomba. Már csak azt kell ellenőrizni, hogy tényleg veszélytelen-e. „Bizonyosak akarunk abban lenni, hogy nem okoz allergiát vagy kiütéseket” – mondta Jacques Boyé, aki szerint a Biox valamivel drágább lesz, mint a hagyományos maszkok, de hosszabb ideig is lehet majd használni.
(MTI)
Cikkeink a témában
- „Nem akarom, hogy a maszkvarrásról jegyezzenek meg” – Varrónők helyzete a pandémia alatt
- Gyöngyök és gyémántok díszítik a japán luxusmaszkot
- A szájmaszkok korában megváltozik a kommunikáció, de tudd: szemmel is lehet mosolyogni