Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) célja, hogy 2021 végére a világ lakosságának 20 százalékát beoltsák koronavírus elleni vakcinával – mondta a nemzetközi szervezet magyar vezérigazgató-helyettese csütörtökön az InfoRádió Aréna című műsorában.
Jakab Zsuzsanna közölte, hogy már kidolgozták e folyamat globális megvalósíthatósági programját (Covax Facility), amely februárban elindul.
A kormányok, a gyógyszergyártók és a civil szervezetek együttműködésében létrejövő program első körében 18 országot választottak ki, ahol a magas rizikójú csoportokat – az egészségügyi dolgozókat, krónikus betegeket, időseket – részesítik oltásban.
„Ez egy teszt lesz, hogyan működik ez a program a legszegényebb és közepes jövedelmű országokban – mondta a szakember. – Az oltásokat a Pfizer oltóanyagával, tehát a tárolását tekintve „legnehezebben kezelhető” vakcinával kezdik. Ezt követi az AstraZenecával való együttműködés, amely szintén februárban indul, és célja, hogy az első félév végére a világ lakosságának 3,5 százaléka oltva legyen.”
Jakab Zsuzsanna rámutatott, hogy a WHO sok vakcinagyártóval folytat tárgyalást, az európaiakon kívül orosz, kínai és indiai cégekkel is. Azt mondta, a szervezet számára nincs különbség abban, hogy az oltóanyag honnan származik, csak biztonságos és hatékony legyen. Azt remélik, hogy az év végére elérik a világ lakosságának 20 százalékos átoltottságát. A Covax Facility programra 27 milliárd dollárt fordítanak.
A WHO álláspontja szerint nehéz kérdés, hogy az összes államban azonos elvek szerint történjék a koronavírus elleni vakcináció, hiszen egyelőre nincs elég oltóanyag. Fontos lépés kell legyen az oltóanyaggyártás felgyorsítása, a kapacitások növelése.
„Ezen még dolgozni kell” – fogalmazott Jakab Zsuzsanna, aki úgy véli, ha ez sikerül, akkor jövő év végére elérhető a közösségi immunitás.
A szakember szerint mindenképpen meg kell akadályozni a vírus terjedését, hiszen ezzel elejét lehet venni a különböző vírusmutációk kialakulásának is. Az úgynevezett vakcinanacionalizmust önpusztítónak tartja, ami nem segíti az oltóanyagok globális terítését, mert így nem lehet közösen túl lenni a járványon.
„Az oltások elindulásával is mindenképpen be kell tartani a járvány- és közegészségügyi intézkedéseket, tehát a távolságtartást, a maszkhasználatot és a kézmosás, -fertőtlenítés szabályait” – hangsúlyozta Jakab Zsuzsanna.
További híreink a koronavírus-járvány témakörében:
- Orbán Viktor: ha a kínai vakcinát is bevetjük, húsvétra 2 millióan lesznek beoltva
- Megszólalt Áder János: Reméljük, hogy májusban nyitni lehet majd
- Koronavírus: két maszk jobban véd a megfertőződéstől