A szingapúri Műszaki Egyetem kutatói olyan, fél milliméter vastagságú okos kontaktlencse fejlesztésén dolgoznak, amibe egy 0,2 mm vastagságú akkumulátort is sikerült integrálniuk. A feladat nem volt könnyű, hiszen a mini akkunak egyszerre kell vékonynak, rugalmasnak és biztonságosnak lennie – írja a CNBC.
A glükózzal bevont akkumulátor töltése
sóoldat révén történik, többféle táplehetőséggel: az akku tölthető hálózatról, illetve kémiai módszerrel is. Sóoldatba mártva a glükózréteg reakcióba lép a nátrium-, valamint kloridionokkal, töltve a telepet. Nyolcórányi kémiai töltés 80 százalékos töltöttségre elég, ami pár órán át üzemelteti az okos kontaktlencse áramköreit. Mivel a könny glükózt is tartalmaz, ugyancsak alkalmas az okos kontaktlencse akkumulátorának töltésére. Így tehát
sírással is tölthető a lencse akkumulátora.
A különleges akku jelenlegi fejlettségi szintjén 0,3–0,6 voltot tud előállítani, az AA-s illetve AAA-s ceruzaelem 1,5 voltjával szemben, ami további fejlesztést tesz szükségessé – szóval a boltokban még jó ideig nem fogunk találkozni ezzel a találmánnyal. A lencse a vércukorszint ellenőrzésére is képes lesz a kutatók szerint, ám az egyelőre nem ismert, hogy mikor jelenhet meg az eszköz a gyakorlatban.