A napokban egyre többen tettek közzé videót arról, hogyan úszkálnak a kiáradt Dunában az elöntött rakpartokon, vagy hogyan gázolnak bele. A vízben azonban vérhas vagy más életveszélyes betegséget okozó baktériumok is lehetnek – figyelmeztet egy sürgősségi szakorvos.
“Baktériumokat, mint például a vérhas baktériuma, illetve olyan vírusokat, amelyek az egész testet érintve nagyon komoly fertőzéseket okozhatnak. Mindent, amihez ez a szennyezett víz hozzáér, az fertőzöttnek tekintendő” – hangsúlyozta az RTL Híradóban Késmárki András, aki szerint, ha valaki az áradó Dunába belecsobban, akkor az olyan, mintha szennyvízben fürdene.
“A leggyakoribb fertőzések a szennyvíz és az állati tetemek bomlása nyomán kikerülő baktériumok miatt vannak. Legtöbbször gyomor-, illetve bélrendszeri fertőzéseket okoznak. Ezt követően válhatnak szisztémássá, és akár vérmérgezést is okozhatnak a szervezetben” – magyarázta a szakorvos.
Az áradás olyan szennyvízzel jár, hogy az apadás után a még rakpartokat is fertőtleníteni kell majd.
Ám nem csak ezért veszélyes ilyenkor a vízbe menni: az is sokat kockáztat, aki extrémsportra használja az áradást, és például belebiciklizik, mert akár súlyos vas-, vagy fatörmelékeket vihet magával a folyó.
Amúgy szombat hajnalban 830 centiméteren tetőzött a Duna a fővárosban. A rakpartok még egy ideig nem lesznek járhatók, de jövő héten már várható a felszabadulásuk.
Kiemelt fotó: MTI/Kocsis Zoltán