Végleg kizár a saját Facebook-fiókodból ez az új, karácsonyi vírus

Vad Rózsa | 2024. December 24.
Veszélyes vírus terjed Messengeren – a Meta AI nevében küldik.

Egy új, magyar nyelven épp karácsony előtt terjedni kezdő vírus a Facebook-fiók 24 órán belüli letiltásával fenyeget. Ha bedőlsz neki, akkor ellopja bejelentkezési adataidat és átveszi az uralmat teljes Facebook-fiókod felett, hogy az zombiként terjessze tovább a kártékony programot. A Meta AI épp a napokban kezdett el terjedni magyarul, miközben a

karácsony miatt az átlagosnál nagyobb mennyiségben

jönnek az üzenetek – írja a hvg.

„Egyik kolléganőm is kapott, és sikeresen rákattintott. A Facebook-fiókja bánta. Próbálták helyreállítani, de úgy nézem, még nem jött össze. Amúgy egyáltalán nem hülye, kifejezetten értelmes nő”

– idézi a lap egy kárvallott történetét.

Na, erre ne kattints rá, semmiképp!

Pedig az üzenet érkezésekor elég lenne csak abba belegondolni, hogy a Meta valójában miképp kommunikál: ha valami bajuk van a FB-fiókoddal, egész egyszerűen felfüggesztik, aztán legfeljebb kapsz róla egy értesítést. De biztosan nem fogják kérni, hogy magad gépeld be azonosító adataidat, hiszen anélkül is hozzáférnek a fiókodhoz, ugyebár…

Az üzenet érkezésének pillanatában látható,

hogy az valamelyik ismerősünk privát fiókjából érkezik. A háttérben dolgozó, kártékony program teljesen átveszi az uralmat a megtámadott Facebook-fiók – külön regisztráció esetén Messenger-fiók – fölött, megváltoztatva annak nevét is. Így a tovább küldött, kártékony üzenet már egy olyan szervezeti név alatt fog futni, amit sokan a Facebookot tulajdonló Meta vállalat valamely hivatalos csatornájának nézhetnek.

Az üzenettel érkező linkre kattintás után

csúnya hasonmásként – nem a legjobb felbontásban, egy rossz fénymásolatokat idéző csíkkal a jobb oldalán – tűnik fel a facebookos bejelentkezést utánozó felület. Aki ide begépeli a felhasználói adatait, annak az e-mail-címe vagy telefonszáma, illetve jelszava megszerzése után átveszik a hatalmat Facebook-fiókja fölött. Ezzel minden személyes tartalma, valamint hozzáférése elvész az általa kezelt Facebook-oldalakhoz.

Szóval, mindenképp egyszerűbb a megelőzés:

nem szabad váratlan, furcsának tűnő üzenetekbe belekattintani. Ha mégis ezt tennénk, az üzenetben lévő linkre már semmiképp nem szabad átkattintani, mert a hamis bejelentkezési oldal megnyílása mellett könnyen kártékony program is kerülhet saját eszközünkre. Az általunk megadott adatokat pedig különféle bűncselekményekhez használhatják.

Kép: Pixabay

Exit mobile version