Harminc éve épül a német betonpiramis, ami csak 1200 év múlva lesz teljesen kész

nlc | 2025. Január 08.
Talán meglepő, de a világ leghosszabb ideig tartó építkezése egy nem különösebben jelentős bajorországi kisvárosban zajlik. A munkálatokat már 1993-ban megkezdték, de maga a mű, vagyis az idő múlásának szédítő távlataira reflektáló betonpiramis csak csak 3183-ban fog elkészülni

Wemding egy kisváros Bajorországban, amelyet 793-ban alapítottak (akkor még Uuemodinga néven), és amely 1993-ban ünnepelte fennállásának 1200. évfordulóját. Ebből a jeles alkalomból egy helyi művész, Manfred Laber egy egy egészen különleges köztéri műalkotást tervezett: a Zeitpyramide (Időpiramis) nevű gigantikus betonpiramist. A mű azóta sem készült el teljesen, és jó ideig nem is fog;

még úgy nagyjából 1200 évig. 

Vagyis pontosan annyi ideig, amennyi a városalapítás és az betonpiramis építésének megkezdése óta eltelt (illetve nem pontosan, mert egy apróbb számítási hiba miatt csupán 1190 évig tart majd az építkezés).

Az időpiramis 2023-ban (fotó: Wikimedia Commons)

Tudniillik az Időpiramis tervezett befejezési határidejét 3183-ban állapította meg az emberiség jövőjét illetően minden bizonnyal az optimistább álláspontot képviselő alkotó, aki egyébként 2018-ban, 86 éves korában elhunyt – öt évvel azután, hogy a második betontömböt is felállították, és öt évvel a harmadik – és mindezidáig utolsó – betontömb elhelyezése előtt.

Ebből viszonylag könnyen ki lehet találni, hogy az Időpiramis pontosan tízévente bővül egy újabb elemmel – vagyis egy jókora, kb. hat és féltonnás betontömbbel. 

A műalkotás építésének finanszírozása nagyrészt a helyi vállalatok adományaiból valósult meg, amelyek például ingyen szállították a betonlaphoz szükséges anyagokat, magát a projektet pedig egy wemdingi székhelyű alapítvány kezeli

És 2013-ban (fotó: Wikimedia Commons)

Ha az Időpiramis a tervek szerint halad, akkor négy szakaszban fog felépülni:

Tehát a Wemding északi szélén, a Robertshöhe nevű domb tetején álló piramis, amikor 3183-ban felépül, a tervek szerint 120 betontömbből (vagy másból, ha addigra feltalálnak valami még időtállóbb és/vagy könnyebben mozgatható anyagot) áll majd, amelyek egyenként 1,2 m hosszúak, 1,2 m szélesek és 1,8 m magasak, az egymás melletti tömböket egy fél tömb, vagyis 0,6 m választja el egymástól. 

Addigra már egyébként a világ leghosszabb és legfeleslegesebb orgonakoncertjének (ami mellesleg ugyancsak Németországban zajlik, akárcsak a végtelenített betonpiramis-építés) is rég vége lesz; ahogy arról egy korábbi cikkünkben is írtunk, John Cage egyik darabjának (Organ2/ASLSP) bibliai léptékű előadása 2001-ben kezdődött, és ha minden jól megy, 2640-ben fejeződik majd be.

 

Exit mobile version