Veszélyes, mocskos, öreg …

Mihalicz Csilla - Kertész Gábor | 2004. November 02.
– Ezzel a vonattal járok iskolába, minden nap – meséli Podholeczki Imre, aki Diósjenõn lakik, és Vácra jár iskolába. – Hat óra tizenkilenc perckor indul a vonatom, az mindig tömve van, mind a három kocsi.

– Sőt, a következő két járat, és a déli is. Mi

Podholeczki Imre
ndenki iskolába megy, errefelé diákvonatnak is hívjuk ezeket a járatokat. Fél kettőkor vagy fél háromkor jövünk haza. Nagyon fontos, hogy a MÁV biztosítsa nekünk ezt a lehetőséget, mert legtöbbünknek nincs autója. Az viszont igaz, hogy késő délután már alig van utas Vác felé. Azok a járatok szerintem is fölöslegesek, ha ritkítanák őket, nem tennének nagy kárt. Csak fordítsák az így megspórolt pénzt hasznos dolgokra, mondjuk, pályafelújításra!

– Pontosan – teszi hozzá egy idősebb utas. Kalap, vastag keretes szemüveg, kissé viseletes kabát. A nevét nem szeretné elmondani. – Én hetente kétszer vonatozom, és szerintem sincs a közlekedéssel semmi probléma. Vácról húsz perc alatt benn vagyok Budapesten. Vannak gazdasági kérdések, amelyekbe mi, kívülállók nem szólhatunk bele. Bizonyára úgy fogják ritkítani a járatokat, hogy ne nagyon érintse az utasokat. De ezek a körülmények! Nézzen körül, majd’ szétesik ez a kóceráj! Veszélyes, mocskos, öreg… Ha már ritkítják, akkor javítsák is!

A berkenyei polgármesterasszony, Schmidt Józsefné már nem ilyen megértő a racionalizálási tervvel. Szerinte a járatritkítás hosszú távon elnéptelenítheti a falvakat.

Schmidt Józsefné, Berkenye polgármestere

– Alattomos módszer ez. A járatritkítással elterelik a forgalmat a busz irányába, így egy idő után azt mondhatják: kérem, nincsenek utasaink, nem érdemes üzemeltetni a járatot. Ugyanolyan ez, mint amikor a kistelepüléseket ellehetetlenítették. Azt mondták, nincs gyerek, ezért bezárták az iskolát, aztán az óvodát is. Persze egy idő után tényleg nem volt már gyerek, mert mindenki elment. Nézze, a kistelepüléseknél a vonat köldökzsinór-szerepet tölt be a munkahely, az iskola, a kórház, illetve a lakás között. Ha ezt a köldökzsinórt elvágjuk, elnéptelenednek a falvaink. Miért lakjanak itt az emberek, ha nem jutnak el a munkahelyükre? Pedig Berkenyében már csak normális közlekedésre van szükségünk! Végre van templomunk, boltunk, vannak intézményeink, infrastruktúránk, és a falu lakossága négy év alatt száz fővel gyarapodott.

(Folytatás az e heti Nők Lapjában!)

Exit mobile version