A pornó lazábbá tenné a világot?

Különvélemény | 2010. Június 09.
Heves vitát váltott ki a finn fővárosban egy ateista szövetség köztéri rendezvénye, ahol pornómagazinokat osztogattak szent könyvekért, köztük a Bibliáért és a Koránért cserébe. Winkler Nóra kommentálja a hírt.

A hír:
A kezdeményezés célja az volt, hogy „bírálják a kereszténység és az iszlám negatív hozzáállását a szexualitáshoz, és egészséges alternatívát kínáljanak a vallásos irodalommal szemben” – magyarázta honlapján a helsinki Szabadgondolkodók Szövetsége elnevezésű csoportosulás. A hét végi eseményt, amelyet a finn főváros egyik központi terén tartottak, két pornófolyóirat, az amerikai Hustler és a finn Jallu támogatta. A csereakcióban begyűjtött bibliákat, koránokat, zsoltárkönyveket és más vallásos kiadványokat „újrahasznosítják” a papírgyártásban – közölték a szervezők. „A szexnek, beleértve az önkielégítésnek is, pozitív hatásai vannak az egészségre és a lelkiállapotra szexológusok tanulmányai szerint. A világ sokkal lazább és kellemesebb hely lenne, ha az emberek szent könyveiket pornóra cserélnék” – állította közleményében a szövetség. (MTI)

Különvélemény Winkler Nórától
Ha tesztet töltenék ki, hogy szabadon gondolkodónak tartom-e magam, igent mondanék, ha felmerülne, zavar-e az egyházak szexualitásellenessége, ott is az „igen”-dobozkát húznám át, sőt a lap alján hosszasan tudnék érvelni arról, hogyan tesz tönkre valakit, ha elfojtások szorításában próbál élni.
Mindezek mellett nekem nem jön be ez az akció.

Jó, persze, én itt élek, ennek a közegnek a normáit ismerem, a finnekről Aki Kaurismäki filmjeiből van képem, az ottani közéletről, gondolkodásról, hangulatról vajmi keveset tudok. Innen nézve viszont túlkapásnak tűnik az akció. Olyan, mintha gimis fiúk úgy adnák a föcitanár értésére, hogy amióta válófélben van, kicsit zaklatott, és ezt igazságtalan osztályzatokkal vezeti le rajtuk, hogy kilukasztják a kocsijának kerekeit. Leegyszerűsítő azt gondolni, hogy aki szigorúan vallásos nevelést kapott, és az élete úgy rendeződött be, hogy ebből nem tudott kifelé nézni – vagy konkrétan kilépni –, azt a Hustler májusi száma visszabillenti az egyensúlyba, és szent szövegek bújása helyett rögtön rátalál az örömszerző szexre.

Az a tapasztalatom, hogy szemléletformáló projekteket csakis pozitív üzenetek mentén lehet sikeresen csinálni, a szemlélet, amelyen változtatni szeretnénk, nagyon ritkán áll csak úgy önmagában. Bonyolult és hosszú folyamatok eredménye az, ahogy gondolkodunk, amiben hiszünk, akik vagyunk. Épp ezért nem szerdáról csütörtökre fog átállni valaki a szembeoldalra, hanem idővel, belső érlelődés után. Ha nem így van, sokat nem is ér a változás, komolytalan, alaptalan ugrabugra csak.
Szóval, persze, aki lemondások rabigájának éli meg a vallásosságát, berzenkedik ellene, megnehezíti az életét, hogy az elvárásainak megfeleljen, belül mindig sejtette, hogy nem ez az ő útja, de a környezet nyomása alól sosem tudott szabadulni, ott érdemes alternatívát mutatni, segíteni valakinek, hogy elkezdjen egy valósabb önmaga felé lépkedni. De ez nem könyvcserén múlik. Meg komolyan, hogy néz már ki ez a forgatókönyv? Valaki kijön ima után a mecsetből, visszaveszi a cipőjét, elgyalogol vele a főtérre, és egy pornólapra cseréli a koránját? Szexújságokat minden sarkon lehet kapni, klasszikus készpénzcserével is hozzájuk lehet jutni. Akiben volt erre kíváncsiság, nyilván megtette, megvette, élvezte, akiben meg ennél erősebb korlátok élnek, na, azok nem maroknyi – milyen áthallásos itt ez a szó, hahahaha – szabadgondolkodó köztéri akciója révén fognak átszakadni.

Ez a sztori akkor lenne kerek, ha kiderülne, egy dokumentumfilm kiinduló elemének szánták. Az ugyanis nagyon érdekelne, kik azok, akik megjelentek a téren, és becserélték a bibliájukat. Hogyan megy tovább a történetük, mikor elindulnak hazafelé? Milyen beszélgetések vagy nagy rádöbbenések követnek egy ilyen eseményt? Mit indít el egy ennyire megosztó akció, és végül mi győzedelmeskedik? Továbbélésében tanulságos dokusorozat lehetne.     
Médiahasználati szempontból viszont kétségkívül jól kitalált dolog. Naponta fogalmaznak meg egyházzal szembeni kritikát különféle szervezetek a Föld minden táján, a finneké pont azért hangosabb, mint a többi, ami a bajom is vele, hogy nagyon leegyszerűsíti a kérdést, váratlan, és elviszi egy poénig. Szóval, szerintem kommunikációtechnikából ötös, tartalom kettes, szándék jó.   

A hét korábbi különvéleményei:
Karafiáth Orsolya: Aki dohányzik, jó ember nem lehet
Soma Mamagésa: Bántalmazás a kapcsolatban – a nő bevonzza az agressziót

 

Exit mobile version