A banki átutalásnál készpénz forgalom nem keletkezik. A banki átutalás ugyanis, azt jelenti, hogy megbízást, vagy megbízásokat adunk a bankunknak, hogy az általunk megnevezett jogosultnak, az általunk megszabott időpontban egy általunk meghatározott összeget átutalás útján teljesítsen.
Ez a megbízás lehet eseti, vagyis egy alkalommal, de lehet rendszeres is, ami azt jelenti, hogy ugyanannak a számlatulajdonosnak rendszeresen utaljunk pénzt, mondjuk minden hónap x.-ik napján. Ez a rendszeres átutalás alkalmas arra, hogy a fontos, határidőre történő pénzfizetést ne felejtsük el.
Átutalással a saját számlánkról utalhatunk, egy másik, de szintén saját bankszámlára. Utalhatunk a saját bankunkon belül egy másik számlatulajdonos számlájára, illetve utalhatunk a saját bankszámlánkról, egy másik bankban vezetett számlára is. Ezeket azért fontos kiemelni, mert a tranzakciók költségét ez határozza meg.
Az átutalásnál meg kell adnunk a saját nevünk mellett a bankszámlaszámunkat, és természetesen a jogosult nevét és bankszámlaszámát is. Ez mellett az összeget és a dátumot is meg kell határoznunk, hogy a tranzakció végrehajtható legyen. Mindig ügyeljünk arra, hogy legyen fedezet a bankszámlánkon, mert ha a bank megpróbálja teljesíteni az átutalást, de nincs rajta fedezet, akkor a tranzakció sikertelen lesz, vagyis a mi hibánkból nem lesz teljesíthető.
2002 óta a külföldi átutalásokat IBAN – nemzetközi bankszámlaszám (International Bank Account Number) segítségével tudjuk lebonyolítani. Az IBAN használata elősegíti az Európán belüli nemzetközi fizetési ügyletek pontos, gyors, hatékony lebonyolítását, így csökkentve az ügyletek résztvevőinek banki költségeit. A magyar szabvány szerinti IBAN 28 jegyből áll, és csak akkor érvényes, ha teljes terjedelmében használjuk, tehát az IBAN záró nullái nem hagyhatók el. Az euroövezet országain belül nincs különbség a hazai és a külföldi átutalások díja között, de más a díj, ha az Unión belülre, de az eurozónán kívülre utaljuk át a pénzt.
Külföldi utalásnál tehát mindig meg kell adni a nemzetközi számlaszámot – IBAN, illetve a bank nevét, címét, valamit a SWIFT kódját is. A SWIFT kód, vagy más néven BIC kód a bankok azonosítására szolgál.
Az IBAN azonosító kóddal együtt használva a SWIFT-kód lehetővé teszi, hogy nemzetközi viszonylatban is olyan bankközi forgalmat lehessen lebonyolítani, melynek költsége az igénybevevő részére gyakorlatilag nem haladja meg a belföldi bankforgalom költségét.
Tarts velünk a jövő héten is! Folytatjuk!
Előző cikkeink:
Legyen biztonságos az internetes vásárlásunk! >>>
Védd meg magad a tolvajoktól! >>>
Hitelkártya vagy bankkártya >>>
Adósságrendező hitel, tényleg segít megoldani a problémát? >>>
THM és amit tudni kell róla >>>
Devizahitel -miért csapolja meg a családi kasszát? >>>
Elektronikus bank, a 21. század szolgáltatása >>>
A jövőnk a mi kezünkben is van >>>
Hogyan fektessük be a pénzünket? >>>
Lehet jóbarát a bankkártya? >>>
Amikor nincs más kiút, csak a hitel >>>
Vezessük be gyermekeinket a pénzügyekbe! >>>
Hitelfelvétel? Mire figyelj? >>>