Olvass tovább! Szexis, szelíd vagy harcias – nők a politikában |
Az állampolgárok vasárnaptól az alkotmany.postr.hu internetes felületen egyénileg is elmondhatják véleményüket a készülő új alkotmányról.
Az állampolgárok az új alaptörvény elfogadásáig összesen hét témában szólhatnak hozzá az alkotmány előkészítéséhez. Ezek közé tartoznak a közpénzügyek, az alkotmányos alapértékek, az állampolgárok jogai és kötelezettségei, továbbá a hatalomgyakorlás és államszervezet, az alkotmányvédelem, valamint az igazságszolgáltatás, illetve a helyi önkormányzatok kérdésköre – fejtette ki Szájer József, a fideszes EP-képviselő.
Hozzátette: az Országgyűlés célja, hogy 2011 tavaszára megszülethessen az ország végleges alkotmánya, amely szimbolikus értelemben is véget vet az elmúlt időszak átmeneti jellegének. A politikus szerint az új alapokmánynak éppúgy építenie kell az elmúlt ezer év egyedülálló magyar történelmi hagyományaira, mint a modern európai alkotmányosság elveire.
Gulyás Gergely, az Országgyűlés Alkotmány-előkészítő eseti bizottságának alelnöke szerint a kormánytöbbség a lehető legszélesebb körű társadalmi párbeszédet szeretné kialakítani, ami az új alkotmány preambuluma és alapértékeinek meghatározása körében különösen fontos, hiszen a jelenlegi alaptörvény „államszervezeti része nem vizsgázott rosszul”. Kiemelte: a vasárnap indult internetes oldallal elsősorban a fiatalokat szeretnék elérni, mivel jelenleg ezen csoport érdeklődése a legalacsonyabb az alkotmányozási folyamat iránt.
Kérdések abból a 12-ből, amelyre minden állampolgár válaszolhat
Kiszabhat-e tényleges életfogytiglani büntetést, vagy meg kell határozni a vádlott szabadlábra bocsátásának idejét? Többet ér-e egy gyermekes család szavazata, mint a gyermektelené, adhasson-e le pluszszavazatot, aki gyermeket nevel, és ha igen, mennyit? Családonként egyet, vagy minden gyermek után egyet-egyet? Védje-e az új alkotmány az ország természeti értékeit és a jövő nemzedékek létfeltételeit?
(Forrás: MTI/hír24.hu)