Hivatalos! Pályázunk a 2024-es olimpiára – De mit fogunk kezdeni ennyi új stadionnal?

H.T. | 2015. Június 23.
Amikor 100 ezerért gürcölnek az ápolók, amikor megalázóan keveset keresnek a bölcsődei dolgozók... akkor biztos, hogy a budapesti olimpia tervébe kell pumpálni a pénzt? A Fővárosi Közgyűlés úgy döntött: támogatja, hogy Budapest pályázzon az olimpiára. Biztos nem nézték meg a pekingi, athéni, londoni épületeket.

A Fővárosi Közgyűlés keddi ülésén úgy döntött: támogatja, hogy Budapest pályázzon a 2024-es nyári olimpia és paralimpia rendezési jogára.

A budapesti olimpia költségeit nettó 774 milliárd forintra becsülik, és összesen 2984 milliárd forint többletjövedelmet remélnek a beruházástól.
Eddig Boston, Hamburg és Róma jelezte, hogy pályázni fog a 2024-es nyári olimpia és paralimpia rendezési jogáért. A pályázatokat 2015. szeptember 15-ig kell benyújtani a NOB-nak, a bizottság 2017-ben dönt arról, hogy melyik ország legyen a házigazda.

A megvalósíthatósági terv és a pályázat költségeivel kapcsolatban levélben kerestük meg a MOB munkatársát, Czifra Boglárkát, aki a 2024-es budapesti olimpia projektvezetője. Cikkünk megjelenéséig nem kaptunk választ. Amint rendelkezünk a hivatalos adatokkal, frissítjük a cikkünket.

Romhalmazok és sikeres utóéletek

Kisiskolásként én is buzgón gyűjtöttem a támogató aláírásokat az 1996-os expó megrendezéséhez. Szentül hittem: ha mi szervezzük a világkiállítást, tényleg kihozzák a kettes metrót Rákoskeresztúrra. Nekem legalábbis ezt mondták. Komolyan meglepett, hogy a legtöbb ember aláírás helyett röhögve hajtott el. Az expóból végül semmi nem lett, metrót pedig egészen máshol építettek.

Vajon mekkora támogatottsága lehet a 2024-es budapesti olimpia ötletének? Nem, nem azt akarom sugallni, hogy tartsunk az ügyben nemzeti konzultációt, esetleg népszavazást. Helyette vessünk egy pillantást a korábbi olimpiák helyszíneire. Így néznek ki az egykor dicsőséges olimpiai létesítmények most!

 Athén a 2004-es nyári olimpiai játékoknak adott otthont. Így festenek most az egykori helyszínek.

Az athéni olimpia magyar mérlege nyolc aranyérem volt. A görögök milliárdokat költöttek stadionok, uszodák és egyéb sportpályák építésére.

A pályák üresek és kihasználatlanok, a nézőtér pedig sok esetben gazos és romos.

A gazdaság megérezte az olimpiára fordított kiadásokat, a játékokra költött összeg kilencszer annyi volt, mint amit a pályázatban terveztek. Az olimpia után pedig már sem forrás, sem akarat nem volt a további üzemeltetésre.

A görögök szerint a beruházás nem térült meg, sokan az ötkarikás játékokat okolják az államcsődközeli helyzetért.

 Peking a 2008-as nyári olimpiai játékoknak adott otthont. Így festenek most az egykori helyszínek.

A pekingi olimpiai létesítmények újrahasznosítását komolyan akadályozza, hogy Kínában sem a tömegsport, sem az egyesületi élet nem kifejezetten népszerű.

Ma már nem érződik a kínai fővárosban a 2008-as euforikus hangulat.

Emlékszel még?…

Lepukkant épületekből itt sincsen hiány.

 London a 2012-es nyári olimpiai játékoknak adott otthont. Így festenek most az egykori helyszínek.

A londoni olimpiai létesítményeket kifejezetten pozitív példaként szokták emlegetni, ha az újrahasznosításról van szó.

Egyelőre úgy tűnik, München és Barcelona után London is integrálni tudta az olimpia infrastruktúráját a város fejlesztésébe.

A fő olimpiai stadiont jelenleg átalakítják, 2016 nyarára könnyűatlétikai központot varázsolnak belőle.

 

Szocsi a 2014-es téli olimpiai játékoknak adott otthont. Így festenek most az egykori helyszínek.

Az oroszok az utolsó pillanatban is építettek meg utakat és épületeket az olimpia előtt.

Néhány nappal a záróünnepség után már igazi szellemtanya hangulatát idézték az utcák..

Vas, beton, szemét és üresség.

Exit mobile version