“Én nem viszem a lányomat ma iskolába, mert náluk az egész osztály otthon maradt. A szülők saját osztálycsoportjukban beszélték meg, és döntötték el ezt. Szerintem ettől semmi bajuk nem lesz, egy nap alatt nem marad le a tananyaggal, viszont így tudunk üzenni mi, szülők is, hogy tiltakozunk. Rengeteg órájuk van, fáradtak, túlterheltek, rosszak a tankönyveik. Semmire nincs pénz, a suli lepattant, minden megy tönkre. Egy kicsit furán érzem magam, mert a Klik finoman fenyegetőzik, de igazából nem hiszem, hogy ebből baj lehet” – mondta el egy anyuka az NLCafénak, bár a nevét nem vállalta.
Vannak, akik nem értenek egyet a tiltakozás módjával. “A fiam osztályából talán még tízen sem mentek ma iskolába. Ő sem akart. Azért küldtem el mégis, mert ha egyetértek is az oktatási rendszer változtatásával, azzal már nagyon nem, hogy a diákokat használják fel a tiltakozáshoz. Nem ez a megoldás, erre más módot kell találni. A mai nap nem sztrájk az iskolákban, a pedagógusok tanítanak, a hiányzó gyerekeknek pótolniuk kell. A fiam meg nagyon utál pótolni, inkább bement.”
Egy másik anyuka azt mondja, hogy bár nem ért egyet azzal, hogy a gyerekeket használjuk fel eszközként, mégis mindkét gyereke otthon maradt ma. “Muszáj szolidárisnak lenni, végre látom a közös célt és a lehetőséget az összefogásra. Pontosan elmagyaráztam a gyerekeimnek, hogy ez csak egyszeri alkalom, és hogy miről szól, igaz ők már elég nagyok ahhoz, hogy megértsék. Hozzá kell tennem azt is, hogy sosem betegek, tehát egyébként nem szoktak hiányozni a suliból.”
Aki nem tudta, hogy hol legyen ma a gyerek, annak számos alternatívát kínálták:
Az Alternatív Közgazdasági Gimnáziumban ma rendkívüli alternatív hétfőt tartottak, ezt azonban a diákok találták ki, és ők is szervezték meg, persze a tanárok segítségével. “Az egész onnan indult, hogy jöjjünk-e hétfőn suliba” – mesélte Szilasi Blanka, az AKG egyik végzős tanulója. “Mi nem tartozunk a Klik alá, de mindenképpen ki akartuk fejezni az egyetértésünket a tiltakozás mellett, szóval nem tudtuk, hogy mi lenne a jó megoldás. Aztán az egyik évfolyamtársunk mondta, hogy ő nem tud bejönni, mert vigyáznia kell a kisebb testvéreire, mire az egyik tanárunk azt mondta, hogy hozd be őket is, nyugodtan. Ekkor jutott eszünkbe, hogy akkor bárki behozhatja a gyerekeit, csináljunk erre a napra programokat nekik. Most éppen tele a suli, három korcsoportban foglalkozunk a gyerekekkel: külön az alsósokkal, nekik játszóház, mesesarok, diavetítés van meg kézműves foglalkozások, a felsősök alternatív óralátogatásokra mehetnek, a gimnazista korosztállyal pedig kerekasztal-beszélgetéseket tartunk arról, hogy milyen a jelenlegi oktatási helyzet, miért kell változtatni rajta, mik a pedagógusok céljai szerintük, stb. 100-nál többen regisztráltak az eseményre, de vannak, akik regisztráció nélkül jöttek. A hangulat egyébként nagyon jó, örülök, hogy jónak bizonyult az ötlet” – mesélte Blanka.
Nemcsak az AKG diákjai, de rengeteg alapítvány, emlékház is gyerekfelügyeletet vállalt a mai napon. Például a Krétakör Alapítvány is foglalkozást tart ma a gyerekeknek, az oldalukon megtalálhatók a részletek. A Róth Miksa Emlékház február 29-én, hétfőn reggel 8-tól este 6-ig rendkívüli nyitva tartással (ezért belépődíj nélkül) és sok szeretettel vár minden “iskolakerülőt”. “Mozaikkészítés, Róth-tervek színezése, játékprogramok, minden egész órában junior tárlatvezetés, forró csoki a készlet erejéig és kifogyhatatlan jókedv vár rád is, ha eljössz. Róth Miksa évtizedekig harcolt a humánus, korszerű és színvonalas szakoktatásért – ezért viselünk kockás inget mi is. Jó nap lesz: egész nap várunk a VII. kerület Nefejecs utca 26-ban, a Róth Miksa Emlékházban!”
Több nagymama is felajánlotta, hogy szívesen vigyáz bármennyi gyerekre, akik nem mennek suliba, ők ezzel támogatják a tiltakozást. “Az én unokáim is itthon vannak, velem, a kert nagy, én meg imádom a gyerekeket, szóval felajánlottam az összes ismerősnek, hogy hozzák bátran a gyerekeket, én szívesen vigyázok rájuk. Most húszan vannak, játszanak és csinálok nekik zsíros kenyeret meg teát. Ha megtehetem, miért ne segítsek? Egyébként a barátnőim is bevállaltak egy csomó lurkót, nem én vagyok az egyedüli, aki segíteni akar” – mesélte az NLCafénak egy Budapest melletti városban élő nagyi.
Egy pomázi gyerekorvos nyilvánosan felajánlotta, hogy ad igazolást a mai napról, igaz, azt is hozzátette, hogy egy erős segítséggel rendel hétfőn, mert már érkezett néhány fenyegetés az ajánlata miatt. “Szökőnap, iskolából távolmaradás. Mint pomázi gyermekorvos, budapesti magánrendelővel, bármelyik II.29-én hiányzó gyermeket szívesen megvizsgálok, és arról nem tehetek, hogy ebben a járványos időben mindenkinél találok valamit, ami miatt nem mehet iskolába. De ha nem találok, akkor igazolt a hiányzás, mert megjelent. Tiszteletként az unokáim kiváló pedagógusainak, a két pedagógus lányomnak, sógornőmnek. Szóval belülről is látom a dolgokat, nem csak lázadó vagyok.”
A Nem leszek suliban Facebook-oldalán közel ötven hely és magánszemély jelentkezett, akik vállalják ezen a napon a gyerekek felvigyázását. Ide kattintva megnézheti a folyamatosan bővülő listát.
További cikkek a tiltakozásokról itt:
- Pukli István: A balhét a pedagógusoknak kell elvinniük
- Ki nem megy hétfőn iskolába?
- “Az állam nem szent, nem mindent tudó és tönkretette a közoktatást” – tüntetés után, sztrájk előtt