Ahogyan arról pénteken éjszaka mi is beszámoltunk, katonai puccskísérlet történt Törökországban.
Törökország fővárosában, Ankarában, valamint Isztambulban is lövöldözést lehetett hallani, vadászgépek őrjáratoztak a városok felett. A puccs kitörése után Erdogan elnök gépe a levegőben körzött. Isztambulban a puccsban részt vevő katonák lezárták a Boszporusz hídjait, majd elfoglalták a köztévét, és a török CNN-nél is lövéseket lehetett hallani.
Támadás érte a hírszerzés épületét és a parlamentet is. Éjszakára lekapcsolták a törököknél népszerű Twittert is.
A puccskísérlet néhány órán belül kifulladt. Ez nagyban köszönhető annak, hogy Erdogan elnök a Facetime online videoközvetítőről bejelentkezve ellenállásra szólította fel a híveit, akik hamar ellepték az utcákat, és nekimentek a katonáknak.
Hajnalban Erdogan visszatért Isztambulba, ő közölte, hogy a puccs megbukott, a kormányból mindenki a helyén van, a tetteseket felelősségre fogják vonni. Egy magas rangú kormánytisztviselő azt mondta az egyik hírügynökségnek, hogy legalább 200 halálos áldozat van. Mintegy hétszáz(!) katonát tartóztattak le. Reggel hatkor a katonai puccsban résztvevők még üzentek, ami így szólt: “a mozgalom élni fog”.
Így reagált a hírre a világ:
- Barack Obama amerikai elnök és John Kerry külügyminiszter a demokratikusan megválasztott török kormányt támogatja, Kerry erről török kollégáját is tájékoztatta.
- Londoni pénzügyi elemzők szerint hétfőn negatív piaci reakció várható a törökországi puccskísérlet miatt, bárhogy végződjék is. Citybeli vélemények szerint a NATO-szövetségesek bizonyára nem fogják támogatni a demokratikusan megválasztott török kormány erőszakos megdöntését.
- Ahmet Davutoglu volt török miniszterelnök elítélte a török puccskísérletet, amely szerinte támadás a demokrácia ellen.
RÉSZLETES ÖSSZEFOGLALÓ A TÖRÖKORSZÁGI PUCCSRÓL – OLVASD EL A 24.HU TUDÓSÍTÁSÁT!