Alig egy nap alatt több mint egymillióan írták alá azt a két nagy-britanniai petíciót, amelyek kezdeményezői egy közismert televíziós személyiség öngyilkossága nyomán a celebek magánéletének erőteljes törvényi védelmét követelik.
A felhívások közvetlen előzményeként a hétvégén holtan találták londoni otthonában a műsorvezető Caroline Flacket, aki 40 évesen vetett véget életének.
Sokoldalú tehetségét mutatta, hogy profi táncos partnere oldalán 2014-ben megnyerte a BBC televízió Strictly Come Dancing címmel évente megrendezett, rendkívül színvonalas és népszerű táncversenyét, 2015-től tavalyig pedig ő vezette a Love Island című televíziós valóságshow-t, amely két éve a Brit Film- és Televíziós Művészeti Akadémia (BAFTA) által a legjobb ilyen jellegű tévéprodukciónak odaítélt díjat is elnyerte.
A díjat Caroline Flack vette át a 2018-as londoni BAFTA-gálán.
A Love Island műsorvezetői posztjáról tavaly kényszerűen távozott, miután az a vád merült fel ellene, hogy tettleg bántalmazta barátját, Lewis Burtont, amiért őrizetbe vették. A terhére rótt vádat tagadta, ennek ellenére bírósági büntetőeljárás indult ellene, jóllehet ezt Burton is ellenezte.
A néhai tévésztár menedzseri feladatait ellátó vállalat hétfőn súlyos bírálattal illette az angol-walesi ügyészi hivatalt (CPS), a médiának csemegeként szolgáló „kirakatper” megrendezésével vádolva a hatóságot.
Vasárnap ugyanakkor egy magánszemély felhívást helyezett el a change.org petíciós portálon, új és sokkal szigorúbb törvényeket követelve a sajtó és a közönség figyelmének középpontjában álló médiasztárok magánéletének védelmére.
A petícióban megfogalmazott követelések között szerepel annak törvényi megtiltása, hogy
- a médiaorgánumok bizonyíték nélküli információkat, megbízhatatlan forrásoktól eredő idézeteket tegyenek közzé, és az érintettekre, mentális állapotukra vagy a környezetükben élőkre nézve olyan hátrányos hatású információkat közöljenek, amelyeket a celebek magánéletébe betörve szereztek.
- A felhívás kezdeményezője és aláírói megtiltanák olyan képek közlését is, amelyeket lesipuskás fotósok készítettek a célba vett személyiségek hozzájárulása nélkül,
- és azt is, hogy a média az érintettekről magánjellegű orvosi, egészségi vagy szexuális irányultságra vonatkozó adatokat ismertessen.
A petíció követeli emellett a bosszúpornó törvényen kívül helyezését is, vagyis olyan szexvideók jogszabályi szankcionálását, amelyeknek online terjesztői egykori partnerükön akarnak valamiért elégtételt venni. A felhívás aláíróinak száma hétfő estére átlépte a 450 ezret.
Egy másik petíciós portálon, a 38Degrees nevűn olyan felhívás jelent meg, amely azt követeli, hogy az emberölési ügyeket szankcionáló jogszabályokhoz hasonló törvényben minősítsék bűncselekménnyé, ha a brit média „tudatos és kíméletlen zaklatással öngyilkosságba kerget bárkit, legyen szó közéleti személyiségekről vagy másokról”.
E petíciót hétfő estig csaknem 580 ezren írták alá, vagyis a két felhívás támogatóinak száma meghaladta az egymilliót.
Ha te, vagy valaki a környezetedben krízishelyzetben van, hívd mobilról is a 116-123 ingyenes lelki elsősegély számot!
(MTI)
(Kiemelt kép: Instagram)