Kijárási korlátozás: ilyen lesz az életünk szombattól

Neményi Márton | 2020. Március 27.
Akik eddig is komolyan vették a helyzetet, azoknak az élete nem sokban változik, a többieknek mostantól kötelező komolyan venniük.

Kijárási korlátozás lép érvénybe az egész ország területén most szombattól, március 28-tól. Két hétig tart. Ezt Orbán Viktor miniszterelnök jelentette be, és már alá is írta az erről szóló rendeletet. A szöveget itt lehet elolvasni, igaz, péntek reggel – történetében alighanem először – elérhetetlen volt a Magyar Közlöny oldala. Sikerült letöltenünk, íme a rendelet:

mk1

Forrás: Magyar Közlöny

mk2

Forrás: Magyar Közlöny

A miniszterelnök hangsúlyozta, hogy ez nem lakhelyelhagyási tilalom („amikor egy légy sem mehet ki”), hanem korlátozás, igaz, Európában az egyik legszigorúbb. A hatóságok büntethetnek is, akár ötvenezer forintra, de a cél nem a kikényszerítés, hanem hogy rávegyenek mindenkit az együttműködésre.

Elolvastuk a rendeletet, és pontokba szedtük, mit szabad és mit nem a következő két hétben.

a kézen fogva andalgást, folyóparton sörözést elfelejthetjük.

Fotó: Neményi Márton

Mi a helyzet a bajoroknál?

Ez azért fontos, mert az Operatív Törzs az ottani szabályozást tekintette mintának, csak még egy kicsit szigorúbbak voltak. Abban az értelemben mindenképpen, hogy előbb léptek: Bajorországban csak akkor vezették be a korlátozásokat, amikor a regisztrált fertőzöttek száma átlépte a kétezret, és félő volt, hogy pár nap múlva ott tartanak, ahol Francia- vagy Olaszország. A szabályokat megnézve azonban inkább az derül ki, hogy Bajorország szigorúbb: sok boltot bezárattak (például a barkácsboltokat), fodrászhoz, kozmetikushoz sem mehet senki, miután „ezek sajnálatos módon a közösségi élet színtereivé váltak” – fogalmazott Markus Söder miniszterelnök.

Korlátozták az egészségügyet is: sok intézményben kötelező látogatási tilalom lépett érvénybe, fizikoterápiás ellátást csak vészhelyzetben végezhetnek. A bajor helyzet összességében inkább azt mutatja meg, milyen további szigorítások várhatók.

Április 11-én vége lesz?

A mostani rendelet hatályát veszti, a korlátozásokat azonban aligha oldják majd fel. A kontaktok visszaszorításával ugyanis nem a vírus „megúszása” a cél, hanem a lassítása. A járványhelyzet magyar kezelésének lényege, hogy időt adjanak az egészségügynek. A betegeket próbálják nem egyszerre rázúdítani a kórházakra (ezért tart most ott Olaszország, ahol), hanem fokozatosan, lépésenként „vezetik végig” a koronavírust az országon, legalábbis addig, amíg meg nem jelenik egy hatásos gyógymód.

Ez pedig hónapokig is eltarthat, és nagyon nehéz lesz, ám a döntéshozók szerint így még mindig könnyebb lesz visszatérni a normális életbe, mint ha most hagynák tombolni a járványt.

Még több a koronavírusról:

Ilyen a helyzet a Balatonon
Így vásárolhatunk mostantól

Exit mobile version