Rómában a koronavírus-járvány miatt éjféltől reggel öt óráig tartó kijárási tilalmat vezettek be. Az Új Erő nevű szélsőjobboldali mozgalom az „egészségügyi diktatúra” és a korlátozás miatt kezdett tüntetni vasárnap éjjel, ami elfajult és gyakorlatilag utcai csatatérré változott az olasz főváros egy része.
Rendőrökre támadtak
A tetőtől talpig feketébe öltözött, arcukat eltakaró tüntetők pontosan éjfélkor zöld, fehér, piros színű tűzijátékkal indítottak, majd rátámadtak a rendőrökre. Füst- és papírbombákat dobáltak, járműveket rongáltak meg, az utcai összetűzések több mint egy órán keresztül tartottak, és a város több kerületére átterjedtek, ahol fiatalok kövekkel támadtak az utcákat a korlátozások miatt lezáró rendőrökre, vagy rollereket hajítottak rájuk.
Tíz tüntetőt vettek őrizetbe, több rendőr megsérült.
Pénteken Nápolyban is a rendőrökkel való összecsapásba torkollott a járvány miatti korlátozások ellen meghirdetett demonstráció.
A maffia és újabb szigorítások
Luciana Lamorgese belügyminiszter elismerte, hogy „nehéz ősz” ígérkezik. Korábbi kijelentéseiben azonban hangoztatta, hogy szándékosan erőszakos, szervezett megmozdulásokról volt szó, amelyeknek „semmi köze a nehéz gazdasági helyzet miatti polgári tiltakozáshoz, a vállalkozók és dolgozók aggodalmainak jogos kifejezéséhez”. Lamorgese szerint nem „normális emberek” vonultak utcára, Nápolyban a tüntetést a helyi bűnszervezet, a Camorra rendezte.
Giuseppe Conte miniszterelnök a szombat esti sajtótájékoztatóját az utolsó pillanatban lemondta, és vasárnap estére halasztotta az újabb szigorítások bejelentését.
Sajtóértesülések szerint a kormány azt tervezi, hogy elrendeli a kereskedelmi és vendéglátó egységek este hat órai bezárását, és legalább egy hónapig korlátozza a tartományok közötti közlekedést. Az ország ilyesfajta lezárását a tartományi kormányzók ellenzik, súlyos gazdasági és társadalmi következményektől tartva.
A koronavírus-járvány olaszországi görbéje jelenleg napi húszezer újonnan azonosított fertőzöttnél tart, napi százötven halálos áldozattal. A hatóságok szerint az újabb szigorításokkal elkerülhető, hogy ezek a számok karácsony időszakára két-háromszorosukra emelkedjenek. Az egészségügy azonnali és országos zárást sürget, azt hangoztatva, hogy több kórházban már a mentőautókban helyezik el az ágy nélkül maradt betegeket.
Olaszország és a koronavírus:
- Olaszországban hónapokat élt karanténban, majd hazautazott, hogy tovább karanténozzon
- Koronavírus: Genovában már az utcai beszélgetés is tilos