Keleti Ágnes ma 100 éves

FEL | 2021. Január 09.
Ma százéves Keleti Ágnes ötszörös olimpiai bajnok tornásznő, a Nemzet Sportolója, Magyarország legtöbb olimpiai éremmel rendelkező női sportolója, minden idők legeredményesebb magyar tornásznője, a világ legidősebb élő olimpiai bajnoka. Az egykori olimpikon is regisztrált a koronavírus elleni védőoltásra.

A még ma is rendszeresen tornázó Keleti Ágnes életfilozófiáját így fogalmazta meg:

„Az ember érzi, mi esik jól neki, és csak olyan dolgokat csináljon, amiket szeret. Az a legfontosabb a világon, hogy az ember szeressen.”

Az egykori sportolónk Klein Ágnes néven született 1921. január 9-én Budapesten, a család később Keletire magyarosított. Zsidó származása miatt többszörös hátrány érte a korai sportkarrierje alatt.

1937-től a budapesti Vívó és Atlétikai Clubban, 1938-tól a Nemzeti Torna Egyletben sportolt.

1939-ben lett a válogatott tagja, első magyar bajnokságát 1940-ben nyerte, de zsidó származása miatt még abban az évben eltiltották mindennemű sporttevékenységtől. A második világháború végén, a Magyarország 1944. március 19-i német megszállása utáni időszakot álnévre szóló hamis papírokkal Szalkszentmártonban sikerült átvészelnie, ahol futással tartotta fenn állóképességét.

Édesapja és több családtagja az auschwitzi koncentrációs táborban halt meg, édesanyját és testvérét a svéd diplomata, Raoul Wallenberg mentette ki Budapestről.

Keleti Ágnes ötszörös olimpiai bajnok tornász (b) Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő társaságában budapesti otthonában 2021. január 7-én (Fotó: MTI / Kovács Tamás)

A második világháború után a Budapesti Postás, 1950-től a TF DISZ, illetve TF Haladás, 1954 és 1956 között a Budapesti Dózsa színeiben szerepelt. Közben elvégezte a Testnevelési Főiskolát, amelynek tanára lett. Ezt követően számos eredményt ért el:

Helsinki, 1952. augusztus 3. A talajtorna eredményhirdetése: Keleti Ágnes olimpiai bajnok, a második a szovjet Gorohovszkája, a harmadik helyen pedig Korondi Margit végzett (Fotó: MTI / Külföldi Képszolgálat)

 

Ő lett a játékok legeredményesebb versenyzője, egyben a legidősebb tornásznő, aki aranyérmet tudott szerezni.

 

Keleti Ágnes tíz olimpiai érmével és öt aranyérmével minden idők legeredményesebb magyar sportolóinak rangsorában Gerevich Aladár (10/7) mögött a második, egyben ő a legtöbb olimpiai éremmel rendelkező magyar női sportoló és a legeredményesebb magyar tornásznő.

A melbourne-i olimpiáról nem tért haza. 1957-ben Izraelben telepedett le, egy ottani magyarhoz ment férjhez, két fia született. A rendszerváltás után jött haza először, azóta többször hazalátogatott. Meghatározó szerepet vállalt az izraeli tornasport megteremtésében, 1958 és 1980 között az izraeli válogatott szövetségi kapitánya volt, eközben ő készítette fel az olasz válogatottat az 1960-as olimpiára.

1957 és 1980 között az izraeli Testnevelési Főiskola (Wingate intézet) torna tanszékének vezető tanára volt. Legfőbb feladatának az iskolai testnevelés fejlesztését tekintette, s ennek érdekében a tanárképzés magasabb színvonalának megteremtését tűzte ki célul. 1983 és 1988 között a Maccabi Tel-Aviv, majd a Ráánai Torna Klub tornaszakosztályának edzőjeként tevékenykedett. Nemzetközi bíróként is dolgozott, csak 75 évesen választotta a nyugdíjas életformát.

Mozgalmas életútjára a 2002-ben megjelent Egy olimpiai bajnok három élete című könyvében emlékezett vissza. Tavaly november 9-én jelent meg az életéről szóló Keleti 100 „Mert szeretek élni” című könyv, amelyben 36 korábbi sporttársa nyilatkozik itthonról és külföldről, a jeles évfordulóra emlékbélyeg is készült.

(MTI)

Fotó: MTI

Díjai

1951-ben a Magyar Népköztársasági Érdemrend V. fokozatát és a Magyar Népköztársaság kiváló sportolója címet.

1954-ben a Magyar Népköztársaság Érdemes Sportolója címet kapta.

1981-től a Zsidó Sporthírességek Csarnokának (International Jewish Sports Hall of Fame) tagja.

1995-ben MOB Olimpiai aranygyűrűt kapott, 2002-ben a Nemzetközi Torna Szövetség (FIG) beválasztotta a Hírességek Csarnokának (Hall of Fame) tagjai közé.

2003-ban MOB Érdeméremmel tüntették ki, 2004-ben megkapta a Nemzet Sportolója címet.

2005-ben megörökítette kéznyomát és aláírását a Magyar Sportcsillagok Falán.

2008-ban bekerült a Magyar Tornasport Halhatatlanjai közé.

2011-ben Magyar Tornasportért Díjat, Elnöki Érdemérmet és MOB emlékplakettet.

2015-ben Prima Primissima díjat, 2019-ben Pro Urbe Budapest Díjat kapott.

2017-ben megkapta Izrael legrangosabb kitüntetését, az Izrael díjat.

2020-ban Újpest díszpolgára lett.

Tavaly október 9-én lett a világ legidősebb élő olimpiai érmese, egyben a legidősebb élő ötkarikás győztese.

Az 1991-ben életre hívott, húsztagú Halhatatlanok Klubjának tagja.

Még egy kis sport:

Exit mobile version