Egy több mint ötméteres tengeri emlős bomló tetemére bukkantak szombaton Franciaország délnyugati, atlanti partvidékén, Messanges város közelében. Szakértők szerint a nőstény Cuvier-féle csőröscet (Ziphius cavirostris) egy parazitabetegségben pusztult el, de az emésztőrendszerében felhalmozódott 16 kilónyi műanyaghulladék minden bizonnyal felgyorsította az állat halálát, mivel beborította az állat gyomrának és beleinek falait, és a tápanyagok még nehezebben szívódtak fel.
A csőröscetek akár 1000 méter mélyre is lehatolnak táplálékot keresve, ám a hétvégén talált beteg példány nem tudott lemerülni, így kénytelen volt lenyelni azt, ami a tenger felszínén éppen akadt, így kerülhetett ennyi műanyag a szervezetébe.
A tengeri emlősök partra vetődését figyelő francia hálózat, a Pelagis szakértője, Willy Dabin szerint a műanyaghulladék csak ritkán okozza közvetlenül ezeknek az állatoknak halálát, nagyobb problémát jelent az a műanyag, amelyet az ilyen szemetet lenyelő halak elfogyasztásával kerül a szervezetükbe.
A környezetszennyezés és az élővilág:
- A szájmaszkok életeket mentenek, de van egy sötét oldaluk – ezek a világjárvány környezetvédelmi hatásai
- Háztartási mikroműanyagokat találtak az Északi-sarkon
- Ugye, legalább David Attenborough-nak elhiszed, hogy nagy bajban vagyunk?