A zsugorflációnak is nevezett jelenséget több tucat árunál figyelte meg a Napi.hu.
A zsugorflációként vagy legrammozásként ismert jelenség lényege, hogy a megszokott csomagolású áruk egy részénél csökkentik a töltősúlyt.
Ha valaki nem figyel oda a részletekre, akkor észre sem veszi, hogy a megszokott 100 gramm helyett már csak 80 gramm van egy tasakban, miközben ugyanannyit fizet. Így az ember nem érzi annyira a drágulást, miközben a pénze ténylegesen kevesebbet ér, mint egy hónappal korábban, hiszen kevesebbet kap az adott termékből.
A Napi.hu több száz termék méretváltozását figyelte az elmúlt egy évben. Ez alapján azt írják,
a feldolgozott tejtermékeknél a joghurtok és a tejfölök mentek össze a leginkább, de a korábbi 150 milliliteres főzőtejszíneket is felváltották a kisebb szériák.
- A paprikás szalámiknál, vastagkolbászoknál, valamint a fantáziadúsabb nevű csemege paprikás szalámiknál is megjelentek a 80 grammos kiszerelések.
- A vajaknál nem jellemző a zsugorodás, a teavajaknál mutatóba is alig találni a megszokottnál kisebb kiszerelést. Ugyanígy a söröknél sem jellemző, hogy a félliteres dobozokat és üvegeket lecserélnék. A gyártósort átállítani kisebb csomagolásokra jóval költségesebb, mint kevesebb szalámit tenni egy tasakba. Sokszor nem is éri meg változtatni.
Májusban 10,7 százalék volt az infláció, mégis 11,1 százalékos volt a forgalomnövekedés. Az infláció főleg az élelmiszerárak miatt nőtt, ezek májusban nálunk drágultak a harmadik legnagyobb mértékben az unióban. Ennek ellenére 3 százalékkal több élelmiszer fogyott, mint egy évvel korábban. A jegybank szerint béremelésből, a februári adó-visszatérítésből, illetve a 13. havi nyugdíjból költenek az emberek. Továbbá a magas inflációs várakozások miatt előrehozott fogyasztás jelent meg a boltokban, vagyis a családok egy része spájzolni kezdett, mert a következő hónapokban még nagyobb drágulástól tart.