Ahogy az RTL Híradó közölte, emiatt a komment miatt most bocsánatot kért a közlekedési vállalat, amely korábban is tett hajléktalanokat bíráló kijelentést: „Elnézést kérünk azoktól, akiket ez a hozzászólás bármilyen formában megbántott” – írták bűnbánó bejegyzésükben.
Az RTL Híradó stábja megkérdezett az üggyel kapcsolatban egy jogvédőt, aki szerint egyre gyakoribb, hogy a hajléktalanokat hátrányos megkülönböztetés éri. Nem etikus ezt a sztereotípiát erősíteni, hogy nem a megfelelő viselkedésű emberek, hanem konkrétan a hajléktalanok elleni vészcsengőzésre hívják fel az utasokat – mondta az RTL újságíróinak Szatmári Andrea, az Utcajogász Egyesület önkéntese.
Az Egységes Közlekedési Szakszervezet szerint bármikor felszállhatnak rendbontó utasok a járművekre, a vészjelző használata is az ilyen esetekre lett kitalálva, nem pedig annak jelzésére, hogy hajléktalan utazik a buszon vagy a villamoson. Mint mondják, a vészfék használata sok esetben kockázatos is lehet: Ha egy járművet vészfékkel megállítok, nem biztos, hogy meg tudja magát tartani egy idősebb utas, esetleg kapaszkodás közben beveri a fejét, megsérül, elesik, ilyenkor ki a felelősség? – tette fel a kérdést a szakszervezet egyik munkatársa, aki szerint például egy utastárs rosszulléte valóban indokolja a vészjelző használatát.
Fotó: RTL Híradó