Hírek jelentek meg arról, hogy Amerika után már Franciaországban is feltűntek a japán óriás lódarazsak. Az egér méretű rovarok a mérgük miatt életveszélyesek – írja a Bors.
Orbán Zoltán, a Magyar Madártani Egyesület szóvivője a lapnak elmondta, nem a klímaváltozás okolható a terjedésükért, hanem a globális kereskedelem, hiszen a szállítmányok akaratlanul is terjesztik az invazív fajokat.
Ha termékeny nőstények jutnak el valahova, már csak idő kérdése, hogy milyen távolságokra fog továbbterjedni a faj, ha a körülmények kedveznek. Az ázsiai lódarázs királynői elérhetik a 4,5-5,5 centimétert, de ennél nagyobb rekordméretű példányokat is találtak már, és a japán „testvéreik” is hasonló nagyságúak.
A ragadozó rovarok kedvenc eledele az imádkozó sáska, a gyümölcs. A legnagyobb veszély a méhekre leselkedik, mert köztük óriási pusztítást képesek elvégezni. A darazsak fullánkja nem szakad be úgy, ahogy a méheké, de
a mérgük életveszélyes allergiás reakciót vált ki az emberi szervezetben.
A faj ráadásul agresszív, nagyon védi a fészkét. A szakértő szerint azonban óvatosan kell kezelni a vele kapcsolatos híreket, mert a nálunk honos lódarázs királynőjének mérete is igen nagy.
Természetesen a „sima” hazai fajta is lehet agresszív és veszélyes, gyakran támadják meg az embereket, akár eszméletlenre is csíphetik őket.