Gasztroorgazmus: ez vár rád, ha Lettországba utazol

Czvitkovits Judit | Fotózta: Czvitkovits Judit | 2016. Október 07.
Szeretek enni, jókat enni: bele tudnék fulladni a halakba, szerelembe esem a gombák ízétől, imádom hosszan élvezni a húsokat, szeretem, ha a fogaim alatt herseg a zöldség, és fülig ér a szám, ha sűrű, színes szószok adnak keretet az ételnek. Lettország gasztronómiája pont ezt adta nekem, ha csak az ételeikre gondolok, nagyot kordul a gyomrom. Mutatom, miért kötelező legalább egyszer az életben elutazni Lettországba annak, aki a hasát szereti.

Korábban egyetlen szót sem hallottam a lett konyha gyönyörűségéről, sehol nem olvastam, hogy már csak azért megéri felülni egy Budapest–Riga közvetlen járatra, hogy egy hosszú hétvégén izgalmas kulináris túrán vegyen részt az ember, ahol nincs más dolga, mint betérni az első étterembe, és érdeklődni, hogy mit ajánlj aznap a séf.

Az airBaltic légitársaság Budapest–Riga járata idén nyáron hetente öt, míg a téli időszakban hetente három alkalommal közlekedik. Jegyek már 60 000 forinttól (illetékkel együtt) elérhetőek. Újdonság az airBaltic új – Riga, Tallinn és Vilnius közötti – járata, mely kiváló lehetőséget biztosít a teljes Baltikum felfedezéséhez.
 
A piacon ilyen és ehhez hasonló ínyencfalatok között válogathat az ember

 

A lett ember számára mindig nagyon fontos szempont volt, hogy az asztalra jó minőségű ételek kerüljenek, aminek előteremtése – különösen régen – a zord időjárás és a gyenge minőségű termőföld miatt komoly erőfeszítéseket igényelt. Éppen ezért megtanulták megbecsülni az ételt.

 

A piacon mindig hosszú sorok kígyóznak a kenyeres pultnál

 

Az egyik legfontosabb élelmiszer, ami nem hiányozhat a lettek éléskamrájából, a kenyér, amit nemcsak tisztelnek, de tudatosan és odafigyeléssel készítenek. Ez a magyarázat arra is, hogy szinte minden étteremben kenyérrel és valamilyen kencével fogadják a vendégeket; de rengeteg étel dísze a vekni, amit a legváltozatosabb halmazállapotban képesek levesre, desszertre, főételekre elhelyezni.

 

Tormahabágyon tálalt kenyérmorzsás cékla (étterem: 3)

 

A lett konyha egy másik kedvelt és központi élelmiszere a burgonya, ami csak a 19. században terjedt el az országban, és egészen Észak-Amerikából indult útnak. A burgonyatermesztésnek köszönhetően télen is volt élelem az éléskamrákban, a krumpli pedig az egyik legkedveltebb élelmiszer lett. Régi feljegyzések őrzik, hogy egy átlag halászcsalád legtöbbet fogyasztott étele a főtt burgonya volt, amit túróval és heringgel vagy szardíniával fogyasztottak.

 

 

Különösen izgalmas gasztronómiai élmény, hogy az ország múltja az ízeken is érződik. Például az 1200-as években, amikor a Német Lovagrend meghódította a Baltikumot, saját receptjeiket sem felejtette otthon. Így lett a sauerkraut (savanyú káposzta) a lett konyha egyik legfontosabb alapétele.

Bár a modern konyha térhódítása megállíthatatlan, a tradicionális ételeiket sem feledik el, rendszerint nemzeti ünnepek alkalmával készítik őket. Mivel a legtöbb ünnepet valamilyen évszakhoz kötik, ilyenkor az évszakra jellemző hagyományos ételeket varázsolják az asztalra.

 

Apró tengeri halak fűszeres panírban salátaágyon, tormás öntettel (étterem: Le Dome)

 

Ősszel például, az aratás végén a friss gabonából kenyeret sütnek, a friss káposztából pedig savanyú káposztát készítenek. Egy régi hiedelem alapján úgy tartják, hogy a frissen aratott gabona lisztje különleges erővel rendelkezik, aki a belőle sütött kenyérből eszik, és kíván valamit, az valóra válik.

 

Sok helyen mind a mai napig ősszel ölik le az állatokat, a húst sózzák és szárítják, vagy kolbászt készítenek belőle. Vérrel és gerslivel különleges véres hurkát készítenek, és disznósajtot a megmaradt húsokból.

 

A hagyományos ételek között szerepelnek a legkülönbözőbb füstölt halak (tőkehal, angolna, lepényhal, orsóhal), amit ma már nemcsak a tengerpartokon, de a piacokon is könnyűszerrel bárki megvásárolhat.

 

A tejtermékek (tej, túró, vaj, tejföl) nemcsak ma, de régen is minden fogásnál ott voltak asztalon.

 

A lett ember hamar felfedezte magának azokat az élelmeket, melyeket nem kell termeszteni, csak begyűjteni. Tipikusan ilyenek a különféle bogyók, magvak és gombák. Utóbbiak fajtáit, begyűjtését, feldolgozását már gyermekkorban megtanulják. A mézet is nagyon szeretik, ennek köszönhetően pedig sok farmon méztermelésből élnek. 

 

A kannabisz magjából készült zsírt is szívesen fogyasztják a lettek, ami bódulatot nem okoz, hiszen a hatóanyag a növény levelében található.

 

Lettországot 500 kilométeren tenger szegélyezi, így kézenfekvő, hogy az étlapokon a legváltozatosabb halkülönlegességek is állandó szereplők, de azon se lepődjön meg senki, ha édesvízi halakkal találkozik, ezek igazi ínyencségnek számítanak.

A lett konyha jellemzően nem viszi túlzásba a fűszerezést, helyette lágy és nagyon izgalmas ízekkel lepi meg az embert. A klíma miatt ugyan sok zsírt használnak, az ételeken ez egy pillanatig nem érződik.

 

Zöldborsókrémleves rókagombával Le Dome 

Paradicsomos lencsesaláta a tenger gyümölcseivel 3

Mini fagylaltos tölcsérekbe rejtett lágy májpástétom szederlekvárral – MUUSU

 

A nap hala grillezve főtt burgonyával, zöldborsóval tálalva, wasabis, uborkás, kínaikeles öntettel – Le Dome

 

Három napig főtt marha vörösboros lébenKolonáde

Szuvid csirke zöldborsós krumplipürévelMuusu

 

Kecskesajt málnaöntettelKolonáde

Rebarbarapuding vaníliafagylalttal – Kolonáde

Kókuszos panna cotta lime-os, epres szorbéval, bogyókkalLe Dome

Grillezett camembert sajt málnaporral, földicseresznyével, fügelekvárral Muusu

 Falatnyi édességek – 3

 Az anyagot az airBaltic és a Live Riga támogatta!

 

Még több izgalmas hely, amit látnod kell! Utazási cikkek az NLCafén!

Exit mobile version