A húsfogyasztással kapcsolatos ellenérvek közül legtöbb a húsok zsírtartalma miatt fogalmazódott meg. A húsok bizonyos fajtái ugyanis jelentõs mennyiségben tartalmaznak zsírokat.
A zsírok, melyek leginkább építőelemként vannak jelen szervezetünkben, szintén nélkülözhetetlenek, azonban esetükben különösen fontos, hogy mennyiségi és minőségi korlátokat szabjunk. A zsírok ugyanis kétszer annyi energiát tartalmaznak (azonos mennyiségre vonatkoztatva), mint a fehérjék és a szénhidrátok. Ezért túlzott bevitelük, mely sajnos jellemző jelenlegi táplálkozási szokásainkra (a napi teljes energiabevitel kb 30 %-át kellene zsírból fedeznünk, mely fogyasztás a valóságban közel 40 %-os) egyértelműen felesleges pluszt jelent szervezetünknek, mely azt raktározni fogja, hosszútávon kialakítva az elhízást. A bevezetőben említett krónikus betegségeknek pedig pont az elhízás az egyik legfontosabb kockázati tényezője.
Nem mindegy tehát, hogy milyen zsírtartalmú húst fogyasztunk. Ebből a szempontból a táplálkozástudományi ajánlások egyértelműen a fehér húsok mellett törnek lándzsát. Azaz bevásárlás során, a húsospult előtt állva gondoljunk az egészségünkre, és a sertés helyett baromfihúst válasszunk. Ez nemcsak a zsír összmennyisége szempontjából jobb választás, hanem a hús koleszterintartalma miatt is kedvezőbb. Ugyanis a másik fő érv, mely a húsfogyasztás korlátozását javasolja, az a húsok viszonylag magas koleszterin tartalma.
Ismert, hogy a szív- és érrendszeri betegségek talán legfontosabb rizikófaktora az emelkedett koleszterinszint. Éppen ezért jogosan javasolják az étrendünk kapcsán bevitt koleszterinmennyiség tudatos csökkentését azoknál, akiknek vérében magas a koleszterintartalom. S mivel húsféleségek valóban jelentős mennyiségben tartalmazhatnak koleszterint, ezért itt sem mindegy, milyen fajta húst választunk. Ebből a szempontból is az alacsonyabb koleszterin tartalmú baromfi- és halhúsok egészségesebbek. Meg kell persze említenünk, hogy egyáltalán nem mindegy, a csirkének melyik részét választjuk, valamint az sem, hogy azt bőrrel, vagy bőr nélkül készítjük, illetve fogyasztjuk el. Mert míg például a bőr nélküli csirkemell koleszterin tartalma 65 mg 100 grammonként, addig a csirkeszárny bőrrel 285 mg-ot is tartalmazhat, mely szinte fedezi a napi ajánlott bevitel (300 mg/nap) teljes egészét.
Tegyél Te is egészségedért!
Kattints ide, és töltsd ki kérdőívünket! A teszt kitöltői között 20 db húskészítményekből álló ajándékcsomagot sorsolunk ki. Az ajándéksorsolás időpontja 2003. december 15. Személyes adataidat kereskedelmi célra nem használjuk fel!