Lehel téri piac
A piac meghatározása
Budapest Főváros Közgyűlése a vásárcsarnokokra, piacokra a következő rendeletet vonatkoztatja: piac az a rendszerint szabadtéri vagy fedett, oldalról nyitott vagy csak részben körülzárt kereskedelmi létesítmény, ahol általában napi, esetenként heti rendszerességű adásvételi lehetőség biztosítása mellett, elsősorban élelmiszereket, napi cikkeket árusítanak.
Ide tartozik még a vásárcsarnok, azaz
az oldalfalakkal körülhatárolt fedett kereskedelmi építményben működő piac is.
(2000-2001-től Lehel Csarnok)
Általános leírás
A Lehel piac lassan már 100 éve, hogy nagy népszerűségnek örvend a budapesti háziasszonyok körében, nem ritka, hogy a budai oldalról is többen átjárnak ide bevásárolni. Sikerét jelenleg elsősorban – jó megközelíthetőségének, szép árukészletének köszönheti, korábban pedig Budapest legolcsóbb picaként tartották számon. A 2000-es évek elején a piacot csarnokká alakították át, ennek köszönhetően az alsó szint a metró aluljárójából is közvetlenül megközelíthető. Itt egy úgynevezett kis piacot alakítottak ki, a munkából későn jövők számára. Innen lépcsőn és mozgólépcsőn juthatunk tovább a felső szintekre, ahol bár ez egy kicsit ellentmondásosan hangzik – a földszinten fekvő hagyományos piactérre érkezünk. Megszámlálhatatlan sok bolt: húsosok, halasok, zöldségesek, savanyúságárusok, pékek, aszaltgyümölcs-árusok nagyjából elkülönülő blokkokban, állandó bérlőként kaptak itt helyet. A csarnok közepén pedig az őstermelők árusíthatnak, napijegy ellenében.
A felsőbb emeleteken vegyesiparcikk-kereskedés, konyhafelszerelés-bolt ruhanemű-kereskedés, kávézó, biobolt, sőt még posta is található.
Története
1904-ben a vásárcsarnok-építési program javaslatot tett a Lehel téren álló fedett csarnok építésére, amelyből végül is egy zsúfolt, nyitott terű piacot valósítottak meg.
2000-ben kezdődött a piac modernizálása, és fedett csarnokká való átalakítása.
2002-ben adták át a mintegy négymilliárdos beruházással készült, 48 000 négyzetméteres, többszintes fedett csarnokot, mely Rajk László tervei alapján épült fel.
Árukínálata
A csarnok árukínálata a hazai idénytermékektől az üvegházi vagy import árukig terjed. Ennek köszönhetően narancs, banán, szőlő gyakorlatilag bármikor kapható – szinte minden árusnál azonos egységáron (pl. a banán kilónkénti árának felső határa 298 forint).
A tejárusoknál vásárolhatunk házi túrót, tejfölt, sajtot, emellett fellelhetőek a boltban kapható tejtermékek is.
A halasok választéka nagyjából megegyező. Megtalálható itt a viszonylag olcsó árú keszegtől, tonhaltól kezdve a drágábban árusított sülő, harcsa, busa, pisztráng, lazac vagy afrikai harcsa is.
Az aszaltgyümölcs-árusok (metró szint, földszint) dió, mák, mandula, vörös lencse mellett széles választékban árulnak kandírozott cseresznyét, körtét, banánt, mangót, stb. a különböző üzletek termékáraiban eltérés szinte nem is tapasztalható.
Érdekesség: a legalsó (metró) szinten található keleti fűszerek boltja. Bár az üzlet árukészlete nagyobb is lehetne, hozzájuthatunk friss olajbogyóhoz, fetasajthoz, pácolt paprikához, egzotikus fűszerekhez, szószokhoz.
Hiányzik: az ellenőrzött ökogazdaságból származó (bio)termékek, és a széles választékot kínáló gombatermelők. Csiperkegomba több zöldségesnél is fellelhető ugyan, de hol van az erdeinkben bővelkedő sokszínű gombatermés (trombitagomba, szegfűgomba, rókagomba, vargánya, laska- vagy tőkegomba)? Talán csak egy helyen kínálnak friss shi-take gombát és néhány szárított terméket.
Megközelíthetőség Lehel Csarnok – XIII. ker. Váci út 7-15. tel: 288-68-87, kék (3-as) metró, Lehel téri megállója Nyitva tartás: Nagypiac nyitva tartása: hétfőtől-péntekig: 6.00-18.00, szombat: 6.00-14.00, vasárnap: 6.00-13.00 Kispiac (metrószint) nyitva tartása: hétfőtől-péntekig: 6.00-22.00, szombat, vasárnap: 6.00-16.00 |
Óbudai piac / Kórház utcai piac
Általános leírás
Az Óbuda szívében fekvő, már több mint fél évszázada működő piac (a Kórház utca korábbi, háború utáni elnevezése még Piac utca volt) szerves részét alkotja a harmadik kerületnek. A piac egyszintes épülete kisebb utcákkal, beugrókkal van tagolva. Előnye, hogy áru-feltérképezés és árösszehasonlítás végett a háziasszony rövid idő alatt bejárhatja.
Húsosok, zöldségesek, savanyúságárusok állandó üzlethelyiség-bérlőként kapnak itt helyet, a piac középső részében pedig az őstermelők találhatók.
Története
A szabadtéri piac átalakítása 1983-tól 1985-ig tartott: az új, 5000 négyzetméteres épület zárt csarnokszerű szerkezetet kapott.
Árukínálata
A piac zöldség-gyümölcs árukészlete a hazai idénytermékektől az import árukig terjed: különböző árkategóriában (pl. banán 298-330 forint, narancs 180298 forint, mandarin 240-540 forint), és kicsit drágábban, mint egy nagyobb csarnokban.
Érdekesség: A piac különlegességét elsősorban az őstermelők adják, a halassal szemben kiváló házi tejtermékeket vásárolhatunk. Ugyanennek a sornak a másik végében friss és szárított fűszernövények, nyári és őszi időszakban mángold is kapható.
Hiányzik: nincs igazi bevizsgált biotermék-árusítás. Gombatermékekből is többnyire csak egyfélét (csiperke) vásárolhatunk.
Halasboltból csak egy üzlet működik: a jelentősebb halfajták, mint a keszeg, tonhal, sügér, lazac, busa megtalálhatóak.
Aszalt, kandírozott gyümölcsöt széles választékban csak egy nagyobb stand kínál.
Megközelíthetőség: 1035 Budapest, Kórház utca 37-41. Telefon: 367-3847 6-os, 86-os busz Flórián téri megállója az Árpád híd budai oldalán 1-es villamos Flórián téri megállója innen kb. 3-5 perces séta a Kórház utca Szél utca kereszteződéséhez Nyitva tartás: Hétfő: 7.00 – 16.00, keddtől-péntekig: 6.00 – 18.00 Szombaton: 6.00 – 14.00 |