Fekte-fehér? Melyiket válasszuk?
Az összes tea ugyanabból a cserjefajtából származik (camellia sinensis), azonban a tea íze és típusa függ a termesztés helyétől, a kezeléstől, a minőségtől, valamint attól, hogy a cserje felső, friss levélkéit használják fel, vagy az alsóbb, nagyobb, érettebb leveleket.
Nálunk 4 fő kategóriába sorolják a teákat: fehér, zöld, fekete és oolong tea, de egyre nagyobb teret hódít magának a gyógyfüvekből, a szárított gyümölcsökből készült tea, illetve a gyümölccsel/gyümölcs aromával ízesített teakeverék is.
Ezek az ízesített teafajták szintén tealevelekből készülnek, de különböző aromákkal ízesítik őket. Az aromákat csak nagyon finom teaőrleményekkel lehet keverni és fontos, hogy a tealevelek nagyjából ugyanakkorák legyenek, mint az aromarészecskék, mert csak így lehet intenzív ízű, finom gyümölcsízű teát előállítani.
Egészségvédő, pozitív hatása azonban minden fajta teának van, hiszen ugyanaz a növény az alapja mindegyiknek.
Lássuk melyek is a legfontosabb anyagok, amelyek a tea jótékony hatásáért felelősek:
Antioxidánsok
A tea antioxidáns tartalmának köszönhetően neutralizálja a szabad gyököket, amelyek a test sejtjeit károsítják és betegséghez vezetnek. A szabad gyökökről pedig annyit érdemes tudni, hogy instabil, ártalmas szabadgyökök a szervezetben a stabil molekulákhoz kapcsolódnak, és sejtkárosodást idéznek elő, miközben újabb szabadgyököket termelnek.
Teanin és tein
A teanin, bár gyakran összekeverik a teinnel, nem a tea koffeintartalmát jelenti. A teában megtalálható koffein (tein) mellett, a tea egy másik természetes hatóanyagot is tartalmaz, a teanin-t, amelynek segítségével kellemes közérzetet és szellemi felfrissülést érhetünk el. A teaninnak köszönhetően relaxált, de mégis éber állapotba kerülhetünk, káros hatástól mentesen.
A tein (koffein) hörgőtágító hatású, így asztma esetén is fogyasztható.
Fluor és katechin
Kevesen tudják, hogy a teában katechin is található, amely gátolja a baktériumok cukor átalakító tevékenységét, amely fogszuvasodáshoz vezet, és fluor is, amely védi a fogzománcunkat. Ha viszont cukorral fogyasztjuk a teát, ez a hatás sajnos nem tapasztalható.
Csersav
A teában található polifenolok családjába tartozó csersavak, védik a szívünket és az érrendszerünket.
Ezen kívül is még számos pozitív hatása ismeretes a tának, de ne felejtsük el, hogy a tea nem gyógyszer, és nem csodaszer. Hosszú rendszeres fogyasztása azonban segíthet egészségünk megtartásában.