Őszi–téli sajttál |
Egy tálra minimum három-négyféle sajtot tegyünk.
Brie
Rougette
Német illetőségű, tehéntejből készülő lágy, rúzsflórával érlelt, enyhén fűszeres ízű sajt.
Gruyère
Tehéntejből készült svájci kemény sajt. Aromája édeskés, de emellett enyhén sós is. A klasszikus francia hagymaleves tetején ringó pirított bagettszeletre is ebből a sajtból kell tenni az eredeti receptúra szerint, és fontos alapeleme a fondünek is.
Dolce gorgonzola
Tehéntejből készült, kék nemes penészes sajt. A sajt eredete a múltba vész, a Milánó környékén már a 11. században ismert sajtot végezetül Gorgonzola faluról nevezték el. Az olasz konyha gyakran használja.
A sajttál mellé kísérőként leggyakrabban diót, olajbogyót, salátát vagy jó minőségű carpacciotálat kínálhatunk. Kenyér gyanánt bagettet, héjas fehér kenyeret, bizonyos sajtok mellé barna kenyeret vagy mézes-diós kenyeret lehet adni. Ha nincs kenyér, akkor nagyon jó a sajtok mellé a kréker is.
Ha előételként vagy desszertként kínáljuk, akkor 10 dkg sajttal kell számolni fejenként, de ha főételnek szánjuk, akkor ennek a dupláját tálaljuk.
Nagyon fontos, hogy milyen sorrendben kerülnek a sajtok a tálra, mert ez a sorrend fogja meghatározni a kóstolás sorrendjét. Mindig a lágy sajtoktól haladunk a kemény, érlelt sajtok felé.
A sajtokhoz speciális sajtkést készítünk elő, hogy könnyebben elosztható, darabolható legyen. Fontos, hogy miként daraboljuk a sajtokat. A szeletelés helyett inkább darabokra vágva tálaljuk a sajtokat. A darabolástól is függ, hogy mennyire mutatós sajttálat tudunk összeállítani. Ha személyenként készítjük elő a sajttálat, akkor javasolt üvegtányéron tálalni. Fatálat vagy deszkát akkor használjunk, ha a sajt szeletelése is ezen a felületen történik.
A maradék sajtot inkább zsírpapírba pakoljuk, mint bármilyen műanyag csomagolásba. Érdemes gyakrabban és kevesebbet venni, mert a hűtőben sajnos a sajtok hamar magukba szívják a szagokat, ráadásul a hűtőszekrényben nem egészen ideális a hőmérséklet és a páratartalom a számukra.
Tippek • A sajtokat a fogyasztás előtt fél órával érdemes kitenni, hogy tálaláskor szoba-hőmérsékletűek legyenek. • A sajtok mellé ajánlott valamilyen jó bort kínálni, feltéve, ha az egész sajtkóstolás apropója nem 1-2 üveg kivételesen jó bor. A chardonnay mellett a rizling is jó választás. Ha valaki mégis a vörösborokat kedveli, akkor érdemes kipróbálni a lágy kecskesajthoz a rozét. • A sajttálhoz, a sajtok mellé érdemes gyümölcsöket kínálni: füge, alma, körte. A citrusok túl savasak, így azokkal nem szerencsés kísérni a sajtokat. A friss gyümölcsök mellett az aszalt gyümölcsök is jó partnerei a sajtoknak. • Jól illik a vegyesvirág-méz vagy a balzsamecet is a sajtokhoz. Például a parmezán, dió, méz hármasa is remek. • Érdemes kipróbálni a sajtokat jó minőségű sörökkel. A szűretlen belga sörök nagyon jól működnek együtt a sajtokkal. • Ha pezsgő mellé szeretnénk sajtot enni, akkor egy kis camembert vagy gruyère pont illik hozzá.
|