A tökéletes omlós tészta titka + 3 sütirecept

nlc | 2010. Szeptember 12.
Omlós tésztát gyúrni nem is olyan ördöngösség, elég néhány dologra odafigyelni, és már gyárthatjuk is az islereket, linzereket. Papp Emese megmutatja, hogyan, és arra is ad tippeket, miként tudjuk kijavítani a gyúrás közben felmerülő hibákat.
 Isler

Hozzávalók 8-10 darabhoz:

A tésztához:
30 dkg liszt
20 dkg vaj vagy margarin
10 dkg porcukor
3 evőkanál darált dió (darálás előtt pirítva)
2 tojássárgája

A töltelékhez:
25 dkg baracklekvár (lehet ribizli, meggy és málna is)
25 dkg étcsokoládé a bevonáshoz
2-3 evőkanál étolaj

A díszítéshez:
10 darab fél dió
fehér csokoládé

A tészta elkészítéséhez a tojássárgája kivételével minden hozzávalót egy tálban összemorzsolunk, majd a tojás hozzáadásával tésztává gyúrjuk. Lisztezett deszkán 4 mm vékonyra nyújtjuk a tésztát, és nagyobb átmérőjű (5–8 cm) pogácsaszaggatóval kerek korongokat szúrunk ki belőle. Sütőpapírral fedett tepsire helyezzük, és 180 °C-os sütőben aranybarnára sütjük őket. Amikor kihűltek, két-két kisült korongot a lekvárral összeragasztunk.

Az étcsokoládét mikróban vagy gőz fölött megolvasztjuk, és kicsit felhígítjuk az étolajjal. Kimártjuk benne az összetöltött islereket, majd sütőrácsra vagy sütőpapírra helyezzük őket, hogy megdermedjen a csokoládés bevonat. Dekorálhatjuk fél dióval, melyeket dermedés előtt nyomunk az islerek közepébe. Tovább díszíthetjük fehér csokoládéval, amelyet olvasztás után egy kiskanál segítségével a csokoládémázra csurgatunk.

Elkészítési idő: 60 perc

 Vezúv

Hozzávalók 8-10 darabhoz:

A tésztához:
30 dkg liszt
20 dkg vaj
10 dkg porcukor
1 egész tojás
1 citrom reszelt héja

A tojáshabhoz:
2 tojásfehérje
12 dkg cukor + kevés porcukor a szóráshoz
20 dkg meggy- vagy más piros lekvár a töltéshez
zöld pisztácia a díszítéshez

A tésztához a tojáson kívül a hozzávalókat egy tálban összemorzsoljuk, majd a tojás hozzáadásával tésztává gyúrjuk. Lisztezett deszkán 3-4 mm vékonyra nyújtjuk, majd hullámos szélű kiszúróval korongokat szúrunk ki belőle. Minden második korong közepét kiszúrjuk egy kis pohárral vagy pogácsaszaggatóval.

A habhoz a tojásfehérjéből és a cukorból kemény habot verünk, majd csillagcsöves nyomózsákba töltjük. A lyukas linzerkarikákra koszorút formázunk a habból. Porcukorral megszórjuk, és így tesszük a sütőbe. 140 °C-os sütőben világosra sütjük. Egy habkarikás és egy sima linzerkarikát a lekvárral összetöltünk, és megszórjuk pisztáciával.

Elkészítési idő: 45 perc +sütés

 Bécsi kocka


Trifle, cheesecake, tiramisu: 3 tuti, mascarponéból készült édesség » 

Gyorsan valami finomat: 3 levelestészta-recept »

Hozzávalók 16 darabhoz:

A tésztához:
20 dkg liszt
14 dkg puha vaj vagy margarin
6 dkg porcukor
1 egész tojás
1 csomag vaníliás cukor

A töltelékhez:
12 dkg cukor
1 dl víz
20 dkg darált dió (darálás előtt pirítva)
ízlés szerint fahéj
1 citrom reszelt héja
2 evőkanál darált háztartási keksz vagy zsemlemorzsa (kb. 3 dkg)

A díszítéshez:
étcsokoládé
dió vagy mandula

A tésztához a tojás kivételével minden hozzávalót egy tálban összemorzsolunk, és a tojás hozzáadásával tésztát gyúrunk belőle. Két részre osztjuk, és mindkettőből fél cm vastag téglalapot nyújtunk. Mindkét lapot tepsire helyezzük, és megszurkáljuk. 180 °C-os sütőben világosbarnára sütjük, majd hagyjuk kihűlni.

A töltelékhez a vizet a cukorral felforraljuk, majd belekeverjük a többi hozzávalót, és hagyjuk, hogy teljesen besűrűsödjön. A két linzerlapot összetöltjük a meleg töltelékkel, majd hűtőben dermesztjük. Ezután kis kockákra vágjuk, és félig olvasztott csokoládéba mártjuk. A tetejét egész mandulával vagy dióval díszíthetjük.

Elkészítési idő: 90 perc

Tipp: még több omlóssüti-recept »

Papp Emese szakértő válaszol

„Viszonylag kezdő vagyok a sütésben, és bár a piskótatészta már megy, az omlós tésztám elsőre szétesett, és ez elvette a kedvem a további próbálkozástól. Vajon mit csinálhattam rosszul? Tudna nekem tanácsokat adni, hogy mire figyeljek, mikor linzert készítek?” (Németh Kinga, Szolnok).

Az omlós tészta esetében (is) nagyon fontosak az arányok, ami ebben az esetben 3 : 2 : 1, vagyis 3 kiló liszthez 2 kiló zsiradék (vaj, margarin vagy zsír) és 1 kg porcukor szükséges. Ezt tovább gazdagíthatja tojással, tejföllel, ezek segítenek abban, hogy összeálljon a tészta, de vigyázni kell az arányokra, 30 dkg lisztre számoljon 1 tojássárgáját. (A tojástól egyébként nemcsak a tészta íze és állaga lesz jobb, hanem a színe is vonzóbbá válik.) Ízesítésként adhat hozzá darált diót, kakaóport, fahéjat, vaníliás cukrot, reszelt citrom- vagy narancshéjat is.

A linzertésztához puha vaj vagy margarin szükséges, ezért a felhasználás előtt kicsivel vegye ki a hűtőből, de semmiképpen ne olvassza meg, mert ha túl lágy a zsiradék, könnyen széteshet a tészta. A tésztát összeállíthatja konyhai robotgéppel és kézzel, az utóbbi esetben figyeljen arra, hogy ne gyúrja túlságosan sokáig, mert a keze melegétől megolvadhat benne a zsiradék, és a tészta nyújtáskor berepedezik, szétesik. Ha ez megtörténne, tegye be a tésztát 15-20 percre a hűtőbe, majd utána gyors mozdulatokkal gyúrjon hozzá 1-2 tojássárgáját, ez elősegíti, hogy újra összeálljon. Ha a tészta nyúlik, akkor valószínűleg túl sok tejfölt vagy tojást tett hozzá, ilyenkor adjon hozzá még egy kis lisztet, hogy nyújtható legyen (ne sokat, mert keménnyé válik a tészta).

Cikkünk a Nők Lapja Konyha júniusi számából közölt részletet.
Itt tudsz előfizetni a magazinra »

Recept.lap.hu »

Exit mobile version