Hozd ki a cseresznyéből a maximumot!

Lukács Enikő | 2011. Június 02.
Adunk néhány újító, klassz receptet, hogy ne mindig ugyanazt a 2-3 ételt készíthesd el belőle. Sőt, még arra is van javaslatunk, hogyan hasznosítsd a vigyorgó szemeket, ha a hasadba már nem fér.
Van még otthon epred, és nem tudod, mit kezdj vele? Segítünk!

Ha idén nem arra vágysz, hogy befőttet főzz az összes cseresznyédből, íme, néhány ötlet arra, mire használhatod még. Például pillanatok alatt süthetsz belőle desszertet, vagy akár összedobhatsz egy egész menüt is.

Előétel: Cseresznyés zöldsaláta fetasajttal (2 főre)

1 marék cseresznye, 2 nagy marék zöldsaláta-keverék, 10 dkg fetasajt
Az öntethez: 1 dl extra szűz olívaolaj, 1 citrom reszelt héja és 2-3 evőkanál leve, 1 evőkanál apróra vágott édes hagyma, 1 kávéskanál dijoni mustár, 1 csipet cukor, só, bors

Az öntet hozzávalóit alaposan keverd össze, és rakd a hűtőbe. A salátalevelet és a kimagozott, félbevágott cseresznyét keverd össze az öntettel, sózd, borsozd, majd morzsold rá a fetasajtot. Ennyi, kész is!

Cseresznyével töltött sült csirkemell (2 főre)

A töltelékhez: 25 dkg cseresznye, 3 szál újhagyma, apróra vágva, 5 levél friss zsálya, apróra vágva, 4 ág kakukkfű levelei
A csirkéhez: 1 egész csirke filézett melle (2 db), só bors, 3 ek. olívaolaj, 1 ek. borecet, 1 nagy gerezd fokhagyma, szétzúzva

Magozd ki a cseresznyét és vágd nagyobb darabokra. Keverd össze a hagymával, a zsályával, a kakukkfűvel és 1 teáskanál sóval. A 2 fél csirkemellet fektesd le, és vágj óvatosan egy mélyedést az asztallal párhuzamosan a húsba, úgy, hogy egy zsebet kapj. Ehhez érdemes éles kést használnod. Ide kerül majd a töltelék. Sózd és borsozd meg kívül, belül, majd töltsd meg a cseresznyés keverékkel. Fogpiszkálóval vagy hústűvel rögzítsd. Keverd össze egy tálban az olívaolajt, az ecetet és a zúzott fokhagymát. A húst forgasd meg benne és hagyd lefedve pácolódni fél órán át. Grillen vagy serpenyőben süsd készre. A maradék páccal kenegesd sütés közben. 15-20 perc alatt kész van. Szeletelve kínáld, salátával.

Desszert: cseresznye csőben sütve

1 kg cseresznye, kimagozva, 2 dl tej, 1 rúd vanília, 2 tojás, 4 ek. cukor, 1 ek. liszt, 1 ek. citromlé

A tejet öntsd egy edénybe és melegítsd fel. Közben a vanília rudat vágd félbe és egy kés tompa oldalával kapard ki a benne lévő apró magokat. Add a tejhez a rúddal együtt. Mikor a tej már majdnem forr, vedd le a tűzről és hagyd állni negyed óráig, amíg a vaníliából kioldódik az íze. A tojások sárgáját keverd habosra a cukor felével, majd óvatosan keverd hozzá a lisztet. Kézi habverővel keverd a meleg tejhez és tedd vissza a tűzre. Ott folyamatos keverés mellett melegítsd tovább még néhány percig, amíg a krém besűrűsödik. Vedd ki belőle a vaníliarudat és hagyd egy kicsit hűlni. Közben a tojásfehérjéket verd majdnem kemény habbá, ekkor apránként adagold hozzá a maradék két evőkanál cukrot, és keverd tovább, míg a hab megkeményedik, és szép fényessé válik.
A citromlevet öntsd a tojásos krémhez, és add hozzá a hab egy harmadát. Alaposan keverd össze, majd a maradék habot is adagold a krémhez, de ezt már csak óvatosan forgasd bele.
A kimagozott cseresznyéket rendezd el egy sekély, tűzálló tálba, és a sütő grill fokozatán (vagy ha nincs grill funkció a sütőn, akkor nagyon forróra kell a sütőt melegítened) süsd elő 5 percig, míg a cseresznye egy kis levet ereszt, és átmelegedik. Ezután kanalazd a cseresznyére a tojásos habot, és told vissza a sütőbe még kb. 3 percre. Maradj a sütő mellett, és figyeld a hab tetejét. Nem baj, ha megbarnul, de megégnie nem szabad! Azonnal tálalhatod!

Cseresznye másként
Mert arra is van javaslatunk, hogyan hasznosítsd a vigyorgó szemeket, ha a hasadba már nem fér!

Arcmaszk a ragyogáshoz
A cseresznye kiválóan hat a bőr öregedési folyamatai ellen, a gazdag bioflavonoid-tartalma semlegesíti a sejtkárosító szabad gyököket és elbontja a kötőszövetet károsító enzimeket. Nyugtató hatású is, így az irritációt is csillapítja. Vértisztító hatásának köszönhetően belülről is fiatalít, a megfáradt, színtelen bőr tónusossá tételéhez pedig használj cseresznyemaszkot! Körülbelül 15 szem alaposan megmosott cseresznyére lesz szükséged, amikből távolítsd el a magot, majd egy villa segítségével a húst nyomkodd össze (olyan állagúra, hogy az arcodra felhelyezve ne folyjon le), majd rögtön pakolhatod is a pépet az előzőleg megtisztított arcodra. 20 percig relaxálj így, majd langyos vízzel bőségesen mosd le a pakolást. Meglátod, a bőröd ragyogni fog!

Arctonik
Ugyan három napig érlelned kell ezt a mixtúrát, de érdemes kivárnod, mert a használata után a bőröd érezhetően simább, puhább és frissebb lesz. Nagyon egyszerűen elkészíthető. 3 evőkanál mézet keverj össze 2 evőkanál alaposan megmosott, villával szétnyomkodott cseresznyehússal, valamint 4 evőkanál vodkával. Ezután három napig hagynod kell összeérni a keveréket a hűtőben – úgy, hogy ne járj rá! Szűrd át, és már át is törölheted vele az arcod egy vattapamacs segítségével. Nem kell lemosnod, azonnal érezni fogod a hatását!

Cseresznyés vodka
Ha a vodkát szívesebben innád, mint hogy a bőrödre kend, csak az arányokon kell módosítanod az előző recepthez képest. Jó, egy kicsit főzőcskézned is kell majd a konyhában… de mindezért kárpótol, hogy a könnyű, alkoholos frissítő jól fog esni. A méz helyett (ha már lúd, legyen kövér) használj cukrot. Fél kiló cseresznyére lesz szükséged, amit jobb, ha kimagozol. Ha ezt nem akarod megtenni, akkor is össze kell törnöd villával, hogy a cukros-vodkás lében kioldódjon a zamata. A magozás közben kifolyó cseresznyelevet se öntsd ki, locsold rá a cseresznyére. Vegyél elő egy edényt, borítsd át a cseresznyéket és a levet, szórj rá 25 dkg cukrot és öntsd fel 1,5 dl vízzel. Melegítsd fel, és kevergesd, amíg a cseresznye levet ereszt, a cukor pedig felolvad. Egy nagy befőzőüvegbe töltsd át a cseresznyés szirupot, és öntsd fel 7 dl vodkával. Keverd össze, zárd le, és most jön a legnehezebb rész, a türelem: négy hét érlelési időre van szükség, hogy az ízek a legjobb formájukat hozzák elfogyasztáskor. Gyümölccsel vagy anélkül kínáld és jéghidegen!

Természetesen a Sülvefőve séfjei is készültek nektek receptekkel

Harmath Csaba
Hétvégén még ugyan reménykedtem benne, hogy Balatonlellén, a Kishegyen beérik a kedvenc cseresznyefám termése, de sajnos nem! Ott áll a Konyári család pincészete mellett a vendégház, amelynek emeleti teraszán két fontos dolog van: a pazar kilátás a Badacsonyra és az, hogy onnan lehet csemegézni életem legfinomabb cseresznyéjét adó fájáról, mert az pont oda lógatja vastag ágait!
Csaba cseresznyés clafoutis-ját megtalálod a Sülvefővén.

Hernyák Tomi
A kedvenc és egyetlen gasztronómiai élményem a cseresznyével kapcsolatban, az édesanyám cseresznyés, diós piskótás süteménye. A cseresznye finom és gyönyörű szép gyümölcs, tehát egyértelműen helye van a tányéron! Azonban a legnagyobb buli, amit egy csúcsgasztronómiai élmény sem tud felülmúlni, az egy óriás cseresznyefán cserkózni a legjobb barátoddal vagy a szerelmeddel. Közben egy nagyot beszélgetni, két pofára tömni a gyümölcsöt és jó messzire köpdösni a magokat!
Tomi cseresznyés-diós sütijéhez klikk ide!

Szőke Jani
Amikor gyerek voltam, Gyöngyösön éltem. Volt egy viszonylag nagy „hobbikertünk”, és itt volt négy cseresznyefa. Hihetetlen mennyiség termett meg rajta egyszerre, ezért az egészet befőztük. Ilyenkor a rokonság női osztaga összegyűlt és mindent megcsinált, ami a befőzéssel kapcsolatos (a magozás volt a legkeményebb), a férfiosztag pedig már előző nap leszedte a sok-sok cseresznyét. Mi meg aztán egész télen ettük a finom befőttet. Természetesen azóta sem találtam ilyen finomat sehol.
Jani cseresznyés szufléját itt találod!

Exit mobile version