A kávé egészségre gyakorolt hatásáról már írtunk korábban, most elsősorban a fogyásra gyakorolt hatását járjuk körül. A kávé legalapvetőbb hatóanyaga, a koffein – ha nem visszük túlzásba a mennyiséget – egy sor élettanilag előnyös folyamatot segít elő: stimulálja a központi idegrendszert, élénkít, emeli a teljesítőképességet, fokozza a szív- és veseműködést, így utóbbinak köszönhetően a kiválasztást is.
A diétában elsősorban azért segíthet, mert felpörgeti az anyagcserét, ezért segíti a kalóriaégetést, illetve az elraktározott zsír felszabadítását.
Másrészt az ideális testsúlycsökkentéshez elengedhetetlen sport is könnyebb kávéval; egy kutatásban azt vizsgálták, hogy a koffein miként hat a fizikai teljesítményre: sportolóknak különféle mennyiséget adtak, illetve egy csoportjuktól teljesen megvonták.
A vizsgálat a következő eredménnyel zárult: a legjobb teljesítményt azok nyújtották, akik közepes adagban kapták a hatóanyagot (300 mg-ot, vagyis a napi ajánlott mennyiséget), viszont akik ennél több koffeint kaptak, azoknak az eredményei sem nőttek ennél jobban. Vagyis az ideális mennyiségű kávé jó hatással van a szervezetünkre, segíti a mozgást, illetve az edzés utáni regenerálódást. Arról nem is beszélve, hogy az állóképességet is növeli, így jobb hatásfokkal teljesíthető az edzés.
Arra viszont a szakemberek szerint fokozottan oda kell figyelni, hogy a vesékre gyakorolt hatása miatt mindig igyunk eleget, és vegyük tekintetbe az edzés miatti vízveszteséget is, hogy elkerüljük a dehidratációt. Megfelelő mennyiségű folyadék bevitelével jobban tisztul a szervezet, és a diétának hála, gyorsabban távoznak a felszabaduló salakanyagok.
A kávé kalóriatartalma elenyésző, ezért üresen vagy nem ártalmas édesítőszerrel nem jelent pluszkalóriákat. Azt nyilván mondani sem kell, hogy amennyiben a fogyókúránkat (is) szeretnénk felpörgetni a kávéval, akkor abból most ki kell maradnia a cukornak, méznek, ízesített szirupoknak és a zsírosabb tejnek, de ajánlott a cukrozatlan szójatej és a sztívia.