Jól hangzik, de mire kenjem?
A kókuszból, mandulából és kesudióból készített krémek remek alapanyagok egy energiadús reggelihez vagy egészséges nasik elkészítéséhez. El tudod képzelni, milyen lehet a mandulavaj brownie-ba keverve, vagy a kókuszkrém egy jó kis házi indiai currymártásban? Egy ilyen krémmel felturbózhatunk bármilyen kekszet, zabkását, és pirítósra kenve, lekvárral sem utolsó az íze. Ha a natúr változat már unalmassá válna, kerülhet bele egy kis méz vagy juharszirup, fahéj, esetleg kakaópor.
Hogyan készítsünk olajos magvakból krémet?
Ezeket a házi krémeket nem ördöngösség elkészíteni, kell hozzá egy aprítógép vagy egy jó robotgép, és legalább 20 deka a magvakból. Ezt beleöntjük a robotgép tartályába, és elindítjuk a gépet. Két-három percenként megállunk, nehogy túlforrósodjon a motor, a tálka pereméről lekaparjuk a krémet, és jöhet a következő menet. Ismét szünet, majd folytatódhat az aprító munkája. Így haladjunk tovább nagyjából 15-20 percen át. Közben a krémalap is különböző fázisokon megy keresztül, mire a legvégén szétesik lágy krémmé.
Miért jó ez nekünk?
Az olajos magvak rendszeres fogyasztása kedvezően hat a szív egészségére, véd az infarktus ellen, és csökkenti a koleszterinszintet. A legtöbb dióféle nagy mennyiségű E-vitamint tartalmaz, és erőteljes antioxidáns, amiért ajánlott lenne minden nap fogyasztani belőlük egy keveset.
Kesudióvaj
Ha kismama vagy, ideális tejserkentő forrás lehet a kesudió. Arab országokban régóta ajánlják szoptatós anyukáknak, mert nemcsak az anyatej mennyiségét, hanem annak minőségét is kedvezően befolyásolja. A vegán táplálkozásban és a nyers ételen lévőknek is fontos alapanyag a kesudiókrém, mert a vitamintartalmán túl remek sűrítő anyag, és sok édességben, ételben a krémsajtot helyettesíti.
Hozzávalók:
• 25 dkg kesudió
1. Forrósítsunk fel egy száraz serpenyőt és pirítsuk meg rajta a kesudiót.
2. Amikor kihűlt, tegyük az aprítóba és kezdjük el krémesíteni.
3. Mindig csak rövid ideig őröljük, többször álljunk meg, nehogy a gép túlmelegedjen.
4. Nagyjából 20 perc alatt krémes állagú lesz, de először morzsás, később tömbös massza, legvégül krémes.
Kókuszvaj
A kókuszdió is rendelkezik a diófélék számos jótékony tulajdonságával, ezt a paleósok tudják jól! Nem véletlen, hogy legtöbb receptjükben kókuszlisztet, kókuszolajat, kókusztejet használnak. A kókuszolaj gazdagon tartalmaz zsírsavakat, magnéziumot, kalciumot, cinket és vasat is. Laurinsav-tartalmának köszönhetően immunrendszer-erősítő, a diétázók étrendjébe is beleillik.
Hozzávalók:
• 200 g kókuszreszelék
• 1 evőkanál kókuszolaj (elhagyható)
1. Tegyük a kókuszreszeléket az aprítóba, és kezdjük el krémesíteni.
2. Mindig csak rövid ideig működtessük az aprítót, többször álljunk meg, nehogy a gép túlmelegedjen.
3. Nagyjából 20 perc alatt összeáll krémmé. Tehetünk bele egy kanál kókuszolajat is, ez gyorsítja a krémesedést, de ha hűtőben tároljuk, keményebb állagú lesz. Ez esetben fogyasztás előtt egy félórával ki kell venni a hűtőből.
Mandulavaj
Ez az a krém, amit akár a bőrünkre is kenhetnénk, persze nem teljesen ebben a formájában. Szintén fontos kiegészítő tápanyagforrása a vegán étrendnek. Gazdag rostokban, ásványi sókban, nagyon jó E-vitamin-forrás, így megóvja a sejtfalakat. Kisgyermekek kedvenc nasija lehet.
Hozzávalók:
• 20 dkg hántolt vagy hántolatlan mandula
• 1 kiskanál olíva- vagy mogyoróolaj (elhagyható)
1. Forrósítsunk fel egy száraz serpenyőt, és pirítsuk meg rajta a mandulát.
2. Amikor kihűlt, tegyük az aprítóba, és kezdjük el krémesíteni.
3. Mindig csak rövid ideig működtessük az aprítót, többször álljunk meg, nehogy a gép túlmelegedjen.
4. Nagyjából 20 perc alatt összeáll krémmé. Tehetünk bele egy kanál mogyoróolajat is, gyorsítja a krémesedés folyamatát.