Emlékszem, gyerekkoromban vaníliáscukor-függő voltam. Anyukám megengedte, hogy olykor-olykor kibontsak egy kis tasakkal, beleszórtam a markomba, és megettem… a fehér cukor ellenzői most megborzongtak, tudom, de nyilván a legtöbb receptemmel hasonló érzést váltok akkor ki. Aki viszont most mosolyog, az ugyanígy ette gyerekkorában, mint én.
Kevés jobb dolgot tudok elképzelni a vaníliánál. Jó, talán a fahéj megfelelő vetélytársa, de tényleg ez a kettő az, amivel a világ legegyszerűbb sütijeit, kekszeit is fantasztikusan meg lehet bolondítani. Jó érezni a lakást belengő illatot, amikor sütünk, és jó érezni a finom, szinte “illatos” ízű falatokat a szánkban. Mert ezt teszi a vanília.
De jöjjenek a száraz tények. A boltok polcai roskadásig vannak az úgynevezett vanillin cukorral. És lássuk be, millióan használják. Én is használtam pár évvel ezelőttig, bár megjegyzem, totál tudatlanul, mert csak a kis sárga zacsit kerestem, és nem igazán tudtam, hogy a vanillin cukor nem az, ami. Őszinte leszek, nekem nem dobta meg a sütiket, nem éreztem különbséget, ha beletettem egy zacsival, vagy épp kihagytam. Ennek nyilván az is az egyik oka, hogy vaníliát messziről sem látott. Épp itt van előttem egy utolsó zacskóval, amit már évek óta őrzök, és talán a szavatossága is lejárt már… nézem. Összetevők: cukor, vanillin aroma. Ára? Beírtam a keresőbe, a neves márkából ha “akciósat” veszel, akkor 6×10 gramm 229 forint. Nyilván vannak olcsóbb és drágább lelőhelyek is. Tehát 10 gramm, vaníliát nem látott vanillin cukor ára 38 forint.
Mi az a vanillin? A vanillin vagy metil-vanillin (4-hidroxi-3-metoxibenzaldehid, C8H8O3) egy aromás aldehid. Aldehid, éter és fenol funkciós csoportokat tartalmaz. A vanília fő illatanyaga. Színtelen vagy sárgás színű, vaníliaszagú kristályos vegyület. Kristályai tű alakúak. Vízben rosszul oldódik… folytatás a HahoPihe blogon!