Csokicsigák, tésztavirágok: képes útmutató az édességek díszítéséhez

nlc | 2015. Február 01.
Ha finom süteményeket és tortákat már könnyedén készítünk, akkor miért ne tegyük őket még gusztusosabbá egy kis díszítéssel? Papp Emese képes útmutatása még a fakezűeket is konyhai kísérletezésre ingerli, így egy torta vagy pite sem maradhat díszítetlenül.

Díszítés habbal

Töltsünk kemény habbá vert tejszínt (vagy krémet) habzsákba, válasszuk ki a csőrt, és máris rajzolhatjuk a mintát. Ha házi tejszínt használunk, és azt szeretnénk, hogy szépen megálljon, tegyünk hozzá habfixálót. Ha növényi tejszínt használunk, ahhoz nem szükséges.

Díszítsünk habzsákba töltött tejszínhabbal vagy krémmel, esetleg alkossunk mintát a torta tetejére díszítőcukorból, cukorgyöngyből, gabonagolyóból. A legegyszerűbb díszítési módszerek egyike, ha a krémet egy kanál hátával megcsapkodjuk, hogy “rusztikus” legyen, kis csúcsokat formálva belőle, mint az utolsó képen.

Díszítés marcipánnal

A marcipánt tartsuk hűvös helyen, és felhasználás előtt szobahőmérsékleten gyúrjuk át. Mindig porcukorral vagy étkezési keményítővel megszórt felületen nyújtsuk ki.

Kiszúrhatunk belőle formákat, torta oldalára kerülő szegélyeket. Formázhatunk belőle marcipánrépát, gyümölcsöket, karácsonyi mintákat.

Díszítés csokival


Csokoládéforgács

1. Mikróban vagy gőz felett olvasszuk meg a csokoládét, majd öntsük egy fémtálcára, üveg- vagy márványlapra.

2.   Kenőkéssel vagy spatulával kenjük el vékonyan (fél-1 mm), várjuk meg, míg megszilárdul.

3.  Fémspaknival toljuk felfelé a csokoládét, így felpöndörödik (kés lapjával is megpróbálhatjuk, ha nincs spaknink). Ha szobahőmérsékleten dermed meg, akkor vastagabb, szivar alakot tudunk belőle feltolni, ha hűtőbe tesszük, akkor vékonyabb forgácsokat lehet belőle készíteni.


Márványozott csokoládélap

1. Olvasszuk meg az ét-, illetve külön a fehér csokoládét. Az étcsokoládét kenjük egy darab sütőpapírra.

 2. A még folyékony étcsokoládéba kiskanállal ejtsünk a fehér csokoládéból pöttyöket.

3. Egy hurkapálcával vagy fogpiszkálóval húzzunk csíkokat a fehér csokoládéból, márványozzuk össze az étcsokoládéval.


Csíkos csokoládélap

1. Olvasszuk meg az ét-, illetve külön a fehér csokoládét. Az étcsokoládét kenjük vékonyan egy darab sütőpapírra, majd fésűkártyával húzzunk bele csíkokat.

 2.  Várjuk meg, míg megszilárdul, majd öntsük rá a fehér csokoládét.

 3.  Simítsuk el, hogy egyenletes felületet kapjunk, és várjuk meg, míg megszilárdul.


Csokoládécsipke

 1. Olvasszuk meg az ét-, illetve külön a fehér csokoládét. Mindegyiket töltsük sütőpapírból hajtogatott tölcsérekbe.

2. Sütőpapírra rajzoljunk vékony, összefüggő csíkokat az étcsokoládéból, majd keresztben ugyanúgy csíkozzuk meg a fehér csokoládéval is.

 3.   Mikor megszilárdul, óvatosan vágjuk tetszés szerinti darabokra.

 

Csokoládétetők

1. Egy tortakarikát kenjünk körbe olajjal (így könnyebb lesz kiszedni a megszilárdult csokoládét), majd helyezzük sütőpapíros tálcára.
2. Kb. 15 dkg fehér vagy étcsokoládét gőz felett vagy mikróban olvasszunk meg, majd öntsük a forma közepébe, egy kanál fejével simítsuk el. Ha másik színű csokoládéval akarjuk kombinálni, arra kb. 5 dkg-ot számoljunk, azt is olvasszuk meg.
3. Hűtőben hagyjuk megdermedni, majd forró vízbe mártott késsel szeleteljük fel.

Pöttyös csokoládétető

Az olvasztott fehér csokoládét töltsük kis zacskóba/papírtölcsérbe, és nyomjunk belőle pöttyöket a még meg nem dermedt étcsokoládéba.

Csigavonalas csokoládétető

Az olvasztott fehér csokoládét töltsük kis zacskóba/papírtölcsérbe, és húzzunk vele csigavonalakat a még meg nem dermedt étcsokoládéba. 

Esterházy csokoládétető

A megolvasztott étcsokoládét töltsük kis zacskóba/papírtölcsérbe, majd középről indulva, csigavonalban vezessük végig a kiöntött fehér csokoládén. Fogpiszkálóval középről kifelé indulva húzzunk bele 4-6 vonalat, majd kívülről befelé haladva is húzzunk ugyanennyit, hogy szimmetrikus legyen.

Narancsos csokoládétető

A megolvasztott étcsokoládét töltsük kis zacskóba/papírtölcsérbe, húzzunk vonalat vele a kiöntött fehér csokoládéba, majd szórjuk meg aprított aszalt gyümölccsel vagy olajos magvakkal.

Kétszínű csokoládétető

Olvasszunk meg 15-15 dkg fehér és étcsokoládét, mindkettőből vegyünk ki egy keveset a rajzoláshoz, töltsük zacskóba/papírtölcsérbe. A fehér, illetve a sötét csokoládét két oldalról öntsük a karikába, hogy középen találkozzanak. Rajzoljunk rá mintákat, és egy fogpiszkálóval márványozzuk össze a közepét.

Díszítés pitetésztával

A piteszélek elkészítéséhez nyújtsuk a tésztát akkorára, hogy kényelmesen befedje a piteforma szélét is, majd villával/késsel /kis méretű kiszúróval készítsük el a mintázatát.

Az elősütött, megtöltött tészta tetejére a leeső részekből készítsünk tetőt/díszt. Ha kevés tésztánk maradt, szúrjunk ki belőle formákat, és tegyük a töltelék tetejére. (Vigyázat, ha forró a töltelék, akkor a tészta azonnal bepuhul, nem tudjuk pakolgatni.) Ha több marad, rácsozzuk be a pitét, esetleg fedjük be teljesen úgy, hogy lyukakat szórunk a tésztába.

 

Az útmutató a Porcukor és habverő – sütemények kezdőknek és haladóknak című könyvben jelent meg, amiben nagy sikerű A Nők Lapja Konyha 100 legjobb süteménye című könyv szerzője, Papp Emese mutatja meg, mennyire nagyszerű élmény a sütés. Kiderül belőle, mi a tökéletes piskóta és kelt tészta titka, mit süthetünk, ha csak fél óránk van, és az is, miként készíthetünk olyan születésnapi tortát, amitől mindenkinek leesik az álla. A könyv kezdőknek és haladóknak egyaránt hasznos lehet, mindenki talál benne neki tetsző receptet, legyen szó klasszikus süteményről vagy egy modernebb íz- és formavilágú desszertről.

A szerző 15 éve dolgozik cukrászként, a legjobb budapesti éttermekben és szállodákban készített süteményeket. Jelenleg az ettlingeni Michelin-csillagos Hotel Erbprinz vezető cukrásza. Első könyve, a Nők Lapja Konyha 100 legjobb süteménye eddig négy kiadást ért meg.

Exit mobile version